Chia semínka a jejich účinek na vaše zdraví

0

Chia semínka jsou často označována za superpotravinu. O co se vůbec jedná, v čem spočívají jejich výhody a jak mohou pozitivně ovlivnit funkci vašeho organismu?

Šalvěj hispánská

Právě tato rostlina poskytuje blahodárná chia semínka. Patří do čeledi hluchavkovitých a pochází z horských oblastí Střední Ameriky. Historické kořeny těchto semínek sahají až do dob Aztéku a Mayů, kteří je údajně jedli a považovali za podstatný zdroj energie. Rostlina byla též využívána také jako platidlo.

Výživové hodnoty

Kvalita semínek se odvíjí od prostředí, ve kterém byla rostlina pěstována. Průměrně však obsahují na 100 gramů kolem pěti set kalorií, 20 gramů bílkovin, až 45 gramů cukrů a hlavně tuky, které tvoří až 30 gramů, z toho zhruba 20 gramů ceněné omega 3 mastné kyseliny. Jedná se tak o opravdu nabitou potravinu, která vašemu tělu poskytne vše, co potřebuje. Obsahuje tak celou řadu minerálů jako je vápník, draslík, železo, zinek, hořčík a další. Vyskytuje se v nich také mnoho vitaminu, kromě těch rozpustných v tucích (A, D, E, K) také vitaminy skupiny B a C.

Pozitivní účinky

Výhodou chia semínek je jejich skvělá schopnost vázání vody, dokáží tak spolehlivě hydratovat organismus. Zároveň díky obsahu tuků zajišťují stálý příjem energie, což je mnohem lepší než rychlá energie z cukrů. Dík již zmíněné vlastnosti vázat vodu semínka hodně zvyšují svůj objem, mohou tak dobře posloužit k dostatečnému nasycení. Obsažená vláknina a gel, který vzniká po nasáknutí vody, také příznivě ovlivňují celý trávicí trakt. Chia semínka jsou také bohatá na antioxidanty, což zajišťuje její protizánětlivé účinky.

Jedná se o opravdu výživnou potravinu s velkým množstvím pozitivních účinků. Semínka se dají velmi snadno zařadit do jídelníčku, neváhejte je proto občas vyzkoušet i vy.

Zdroj foto: freepik.com

Share.

About Author

Leave A Reply