Jak a kdy použít těhotenský test: Víte, co je duch a dálnice?

2

Chystáte se rozšířit vaši rodinu a plánujete těhotenství? Pak je váš první nákup v drogerii nebo lékárně plný nejen doplňků stravy, ale také těhotenských nebo ovulačních testů. Pokud jste právě ve fázi, kdy se těšíte na první pozitivní těhotenský test, jistě si na internetu hledáte nejrůznější diskuze a témata. Podívejte se na ty nejdůležitější informace, na které můžete na internetu narazit.

Na sociálních sítích jste jistě už zaznamenali trend, kdy ženy natáčí na mobil jejich první reakci na pozitivní těhotenský test. Možná si i vy představujete, jak takový moment bude vypadat u vás. Ženě, která touží po dítěti, mohou připadat dny kolem možné menstruace neskutečně dlouhé. Očekává totiž, že menstruace nepřijde a na těhotenském testu objeví vysněné dvě čárky. Předtím, než ale k tomuto období dojde, může žena zabrouzdat na nejrůznější diskuzní fóra, ve kterých se dozví šokující informace.

Testování před termínem menstruace

Především pro nedočkavé ženy je na internetu založeno mnoho diskuzí, kde se probírá testování ještě před termínem menstruace. Ano, některé ženy mohou objevit pozitivní těhotenský test mnohem dříve, není to však pravidlem. Pravdivý a spolehlivý výsledek najdete pouze po vynechání menstruace, a to dokonce až týden po termínu měsíčků.

Přesto však najdete mnoho názorů žen, které našly dvě čárky na těhotenském testu již například devět nebo deset dní po ovulaci, to znamená týden před očekávanou menstruací. Netestujte příliš brzy. Můžete být zbytečně zklamaná z negativního výsledku, který navíc ani nemusí být pravdivý. Navíc brzký pozitivní výsledek vůbec neznamená prosperující těhotenství.

U mnoho žen totiž může dojít k oplodnění vajíčka, které však s nedostatečným vývojem brzy zanikne a odejde s plánovanou nebo mírně opožděnou menstruací. A pokud by žena na těhotenském testu nezaznamenala dvě čárky, ani by nezjistila, že těhotná byla. Můžete se tak vyhnout zbytečným stresovým situacím.

Citlivost těhotenských testů

Na trhu existuje mnoho druhů a značek těhotenských testů. Liší se v citlivosti i formě testování, a tak si můžete vybrat z několika možností. Nejčastěji ženy používají ty nejcitlivější testy, ty jsou označené citlivostí 10 mUI/ml, ty méně citlivé pak 25 mUI/ml.

Testovat můžete v proudu moči nebo ponořením testu do nádoby s močí. Použití těhotenského testu se doporučuje ráno, v ranní moči je totiž největší koncentrace těhotenského hormonu HCG. V pozdějším stádiu těhotenství však najdete pozitivní výsledek klidně i z odpolední nebo večerní moči.

Tradiční, nebo digitální test?

V regálech lékáren a drogerií najdete také mnoho různých druhů, kde se výsledek ukazuje jiným způsobem. Tím nejtradičnějším a také nejlevnějším těhotenským testem je proužek papíru, který se zbarví do jedné nebo dvou čárek po ponoření papírku do moči.

Ty modernější druhy testů ukazují výsledek digitálně. Na něm můžete najít buď symbol + nebo -, některé testy ukazují přímo text “pregnant” nebo “not pregnant” a ty nejmodernější dokonce dokáží z hladiny těhotenského hormonu zjistit přibližnou dobu trvání těhotenství. Proto vám těhotenský test po potvrzení těhotenství také ukáže, zda jste ve druhém, třetím nebo čtvrtém týdnu těhotenství.

Duch a dálnice. O čem je řeč?

Pokud se začínáte pohybovat na diskuzních fórech a hledáte na nich odpovědi na vaše otázky, možná narazíte na termíny, které nebudete umět rozklíčovat. Mezi ty nejznámější v oblasti těhotenských testů patří duch a dálnice.

  • Duch je označení pozitivního těhotenského testu, kde druhá čárka téměř není vidět anebo je jen slabě viditelná. Znamená to, že hormonu HCG není v moči tolik, těhotenství je tedy na úplném začátku.
  • Naopak pojmem dálnice jsou označené dvě stejně silné, tlusté čárky na těhotenském testu, u kterých není pochyb nad pozitivním výsledkem.

Zdroj foto: www.freepik.com

Autor

2 komentáře

  1. delala jsem si tehotensky tesk a byl pozitivni, nebyli jsme s pritelem na deti pripraveni, ale po par mesicich kdy se nic nedelo jsme zjistili ze byl falesne pozitivni, byla to velka uleva

Komentáře k článku