Co je Hamiltonův hmat a jak vám může pomoci při porodu?

2

Hamiltonův hmat představuje lékařskou metodu pro vyvolání porodu, na jejíž použití se názory hodně rozchází. Zatímco někdo tento způsob vyvolání porodu jasně odsuzuje, jiný je jeho zastáncem a tvrdí, že v určitých chvílích je zcela na místě. Tak či onak je Hamiltonův hmat šetrný jak k těhotné ženě, tak k jejímu doposud nenarozenému miminku.

unspecified

K vykonání Hamiltonova hmatu se lékař uchyluje v případě, kdy těhotná žena přešla první termín porodu v tzv. stavu 2v1. Provádí se ve snaze uvolnit část plodových obalů naléhajících na pánevní vchod, díky čemuž dojde k uvolnění látek napomáhajících vyvolat děložní činnost. Ne vždy je ale tento hmat účinný.

Jak se Hamiltonův hmat provádí?

Pokud se lékař rozhodne k provedení hmatu, stlačí jednou rukou břišní stěnu těhotné ženy, zatímco druhou rukou vsunutou hluboko do její vaginy, kde krouživým pohybem jednoho prstu přímo ve středu děložního čípku uvolní vak blan od děložní stěny naléhající na pánevní vchod. Ačkoli tento úkon není ženami popisován jako bolestivý, rozhodně jej lze označit za hodně nepříjemný a v jeho důsledku může žena lehce špinit.

Je Hamiltonův hmat účinný?

Ačkoli se tento hmat vykonává ve snaze vyvolat děložní činnost a tedy i porod, ne vždy se tomu tak skutečně stane. Účinnost hmatu hodně závisí především na těle samotné rodičky, které musí být k porodu dostatečně připraveno. Pakliže připraveno není, žena může jen krátce zašpinit a může pociťovat bolesti v podbřišku, k porodu ale nedojde. Možnost blížícího se porodu mohou naznačovat neutichající a stále se stupňující bolesti, případně i odchod hlenové zátky či prasklá plodová voda.

Kdy se Hamiltonův hmat nesmí provádět?

Jsou případy, kdy by lékař neměl tento zákrok provést:

  • rodička trpí placentárními abnormalitami
  • rodička nebude rodit vaginálně
  • pokud se prokázala přítomnost streptokoka skupiny B

Ano nebo ne?

Zajímá vás, proč se názory na použití tohoto hmatu tolik liší? Odpůrci se drží toho názoru, že je zde riziko zavedení infekce do dělohy. Příznivci jsou naopak toho názoru, že se jedná o šikovnou pomůcku, jak ženě po termínu pomoci vyvolat porod přirozenou cestou. Rozhodnutí o provedení Hamiltonova hmatu by mělo být na rodičce.

Autor

Veškerý volný čas trávím s prsty na klávesnici. Psaní článků se stalo mým největším koníčkem, který mě baví, naplňuje a dává do života něco nového. Neustále si rozšiřuji obzory a učím se novým věcem, které se mi hodí v reálném životě. Do svých článků se snažím dávat maximum a kousek sama sebe.

2 komentáře

  1. porod mě teprve čeká, snažím se ho mít co nejvíce naturálně. myslí, že hamiltonův hmat může pomoct, ale mužskému doktorovi bych to nedovolila.

Komentáře k článku