Jak se naučit meditovat? 5 jednoduchých technik pro lepší duševní zdraví

0

Která z nás by nechtěla mít vyrovnanou mysl a dosáhnout vnitřního klidu? Meditace není mystická ani složitá praxe. Může ji vyzkoušet úplně každý. Stačí pouze několik minut denně a můžete ve svém životě provést úžasné změny. Jak na to?

Jak se naučit meditovat?

Jaké účinky má meditace na naše zdraví

Pravidelná meditace může výrazně a příznivě ovlivnit mozek i tělo. Vyvolává změny v oblastech mozku spojených s pamětí, sebeuvědoměním a regulací stresu. Navíc snižuje hladinu stresového hormonu kortizolu, což následně zlepšuje vaši náladu a zvyšuje odolnost vůči životním výzvám. To jsou pouze krátkodobé přínosy. Ale co ty dlouhodobé?

Pokud soustavně praktikujete meditační techniky dlouhodobě, všimnete si zlepšení kognitivních funkcí, snížení příznaků úzkosti a deprese, a dokonce i zlepšení fyzického zdraví. I když meditace nenahrazuje odbornou lékařskou péči, může být velmi účinným doplňkovým cvičením pro zlepšení duševního zdraví.

Komu může meditace prospět?

Odpověď na tuto otázku je naprosto jednoduchá. Úplně každému. A to hlavně v případě, když se potýkáte s různými psychickými problémy, jako jsou duševní poruchy, úzkosti, deprese a další.

Příprava na meditaci

Jste tedy připraveni to zkusit?

  1. Prvním krokem je najít si klidné místo, kde nebudete rušeni. Může to být vaše ložnice, útulný koutek domova, park nebo třeba jen klidné místo v kanceláři.
  2. Zvolte si denní dobu, kdy je rušivých vlivů co nejméně. Záleží na vás, zda budete sedět nebo ležet.

Než začnete, stanovte si jednoduchý cíl. Čeho chcete meditací dosáhnout? I něco tak prostého jako „chci se cítit v klidu“ je skvělým začátkem.

5 jednoduchých meditačních technik pro lepší duševní zdraví

Nyní se pojďme věnovat jednotlivým technikám. Každá z nich má svůj vlastní jedinečný úhel pohledu, takže se může stát, že některá z nich bude rezonovat právě s vámi. Nebojte se je libovolně kombinovat.

1. Mindfulness meditace (všímavost)

Uvědomělost a všímavost spočívá v tom, že zůstáváte v přítomnosti a plně se věnujete tomu, co je tady a teď.

Sedněte nebo si lehněte do pohodlné polohy, přirozeně dýchejte a pozorujte své myšlenky a pocity bez posuzování. Pokud se vaše mysl zatoulá, vraťte ji zpět do přítomného okamžiku.

Toto cvičení je vynikající pro zlepšení soustředění, regulaci emocí a zvládání stresu. Naučí vás promyšleněji reagovat na životní výzvy.

2. Mettá meditace (dobrotivost)

Láskyplnost a dobrotivost se zaměřuje na rozvíjení lásky a soucitu k sobě i druhým.

Zavřete oči. Vizualizujte si pozitivní emoce a pohodu pro sebe. Postupně tyto pocity rozšiřujte na ostatní v rozšiřujících se kruzích.

Tento druh meditace podporuje sebelásku, zvyšuje empatii a může dokonce zlepšit náladu. Je to jako mentální objetí, které věnujete sami sobě a poté světu.

3. Body scan meditace (somatická meditace)

Tento typ meditace spočívá v mentálním skenování těla, abyste identifikovali oblasti napětí a uvolnění.

Lehněte si nebo se posaďte a mentálně se zaměřte na různé části svého těla a všímejte si pocitů, jako je napětí nebo teplo.

Kromě snížení fyzického napětí vám tato metoda pomůže lépe si uvědomit tělesné pocity, což může být uzemňující a uvolňující stres.

4. Brathwork meditace (pro uvědomění si dechu)

Tato forma meditace se soustředí na vaše dýchání.

Jednoduše se soustřeďte na svůj dech. Zhluboka se nadechněte a počítejte je za pochodu nebo si všímejte zvedání a klesání břicha.

Tato technika zklidňuje nervový systém a zlepšuje jeho funkci.

5. Progresivní svalová meditace

Tato relaxace zahrnuje systematické napínání a uvolňování svalů.

Začněte od prstů na nohou a napněte každý sval pětkrát a poté uvolněte. Preferovanou polohou pro tento typ cvičení může být leh.

Toto relaxační cvičení je vhodné pro uvolnění stresu, zlepšení vnímání těla a podporu uvolněného stavu mysli.

Zdroj foto: www.freepik.com

Autor

Komentáře k článku