Co mohou znamenat návaly horka a jak se s nimi vypořádat

0

Návaly horka mohou mít nespočet příčin. Od hněvu, vypjatých emocí, zlosti, dlouhodobého stresu, agrese, až po nádorové onemocnění či zvýšenou funkci štítné žlázy nebo menopauzu. Léčba vždy vychází z příčiny. Pravděpodobně každého napadne, že ideální je v daný okamžik přijmout tekutiny a zchladit se. Ne vždy to pomůže. U psychických vlivů je potřeba přehodnotit své postoje a reakce na danou situaci.

Při diagnostikování problému s návaly horka je nutné důkladně vyzpovídat pacienta a zjistit jeho rodinnou anamnézu. Ošetřující lékař by se měl od postiženého dozvědět maximum informací: kdy se návaly nejčastěji vyskytují a odhalit, zda jde o jev náhodný nebo se vyskytující v návaznosti na určité okolnosti. Tak či onak by měl rovněž odebrat pacientovi krev a na základě stanovení koncentrace hormonů vyloučit či potvrdit problémy se zvýšenou funkci štítné žlázy.

Příčiny a léčba návalů horka

  • Léčba návalů horka není snadnou záležitostí. V případě, že se vyskytuje tento jev v souvislosti s „přechodem“ tedy menopauzou je dočasným řešením podávání ženských hormonů, což však nelze aplikovat dlouhodobě, jelikož hormonální léčba zvyšuje riziko karcinomu prsu i dalších onemocnění.
  • Souvisí-li tento problém s onemocněním štítné žlázy, lze nasadit léčbu látkami, jež budou produkci růstových hormonů optimalizovat.
  • Návaly horka v souvislosti s některými potravinami se řeší vyloučením těchto potravin. Nejčastěji jde o potraviny, které obsahují rostlinný alkaloid kapsaicin. Ten má rozšiřující účinky na podkožní cévy, a to vede k většímu prokrvení a tudíž i návalům horka.
  • Dále to mohou být nádorová onemocnění, což nic moc nelze dělat než vyčkat, až odezní. Z prostředků přírodní medicíny se na tento problém doporučuje popíjení čaje z řebříčku obecného či šalvěje.
  • Návaly horka mohou však zapříčiňovat také psychické problémy, jako je nadměrný stres, rozčilování se a úzkostné stavy. V takovém případě bývají návaly spojeny ještě i s dalšími příznaky, jako je třeba bušení srdce nebo průjem.

Jako alternativu pro léčení návalů horka lze vyzkoušet přírodní medicínu formou bylinkových čajů. Teprve odhalení pravé příčiny umožní zaměřit se na léčbu a správná doporučení.

Autor

Mezi můj největší koníček, který mi zabírá většinu času, patří psaní článků. Ale protože je potřeba i trochu žít mimo domov věnuji se 4x týdně sportovním aktivitám. O víkendu ráda odpočívám u kreativního tvoření a vymýšlím ruční dekorace.

Komentáře k článku