Jak být tím nejlepším doprovodem u porodu?

0

Ve vašem nejbližším okolí brzy přijde na svět další člen rodiny. Ať už se jedná o vaši partnerku, dceru nebo nejlepší kamarádku, nastávající maminka bude jistě potřebovat velkou dávku podpory na tento jedinečný den. Jak být tím nejlepším doprovodem u porodu a zastat při něm tu nejlepší roli?

Kdo může být doprovodem u porodu?

České porodnice neudávají přesná pravidla pro to, kdo může nebo naopak nesmí být doprovodem u porodu. Nejčastěji bývá doprovodem nastávající tatínek, není to však směrodatným pravidlem. Doprovod může dělat také osobní porodní asistentka, kterou si těhotná žena k porodu objedná. Roli doprovodu může zastat také dula, která se zaměřuje více na psychické pohodlí rodící ženy. Doprovázet ale může také maminka rodící ženy nebo nejlepší kamarádka.

Proč je doprovod tak důležitý?

V dnešní době bývá doprovod u porodu velmi častý, především kvůli podpoře a psychické pohodě. Uklidnění rodičky je totiž pro samotný porod velmi důležitý. Pokud se žena cítí v bezpečí, což se s někým blízkým určitě cítí, je porod často hladký a bez dalších stresujících situací.

Co když žena doprovod nechce?

Může se také stát, že těhotná žena u porodu nikoho ze svých blízkých zkrátka nechce. A to dokonce platí i pro nastávajícího otce. Její postoj je tak třeba respektovat. Možná by se naopak spolu s doprovodem cítila nejistá, méně sebevědomá nebo by se nedokázala pořádně uvolnit. V takovém případě je určitě lepší, aby se ženě vyhovělo. Spolu se zdravotnickým personálem to v porodnici zvládne na jedničku i bez doprovodu.

Jakou roli zastává doprovod u porodu?

Pokud máte být právě vy doprovodem u porodu, zjistěte si u rodičky vše, co od vás přibližně očekává. Může se jednat o psychickou podporu a vědomí, že zkrátka jí v tak těžké chvíli budete nablízku. Také po vás ale může chtít, abyste komunikovali s porodní asistentkou, a tak je důležité znát všechny přání a postupy rodící ženy u porodu.

Ještě před porodem si proto společně sedněte nebo zajděte společně na předporodní kurz, kde si všechny vaše role a přání rodící ženy ujasníte. Žena při porodu bude potřebovat pomoci s masáží bederní páteře pro úlevu bolesti, možná bude chtít, abyste řešili administrativní úkony před porodem nebo vás bude žádat o napuštění vany.

Jak být dobrým doprovodem u porodu?

Samotný doprovod se musí na den porodu připravit stejně jako nastávající maminka. Nezapomeňte se připravit na samotný přesun do porodnice, možná je dobré si připravit více možných tras pro příjezd do zdravotnického zařízení v případě objížďky nebo kolony. Také si nezapomeňte natankovat, ať se při této stresující situaci nemusíte zabývat ještě zastávkou na čerpací stanici.

Dalším dobrým krokem přípravy je sbalit si pár drobností do vlastní tašky. Počítejte s tím, že porod může trvat dlouhé hodiny, a tak se i vám bude hodit dostatek pití, nějaká svačina a pohodlné oblečení nebo přezůvky. Nezapomeňte také na dostatek drobných v peněžence. Ty se budou hodit do parkovacího automatu nebo do automatu na pití v chodbě nemocnice.

Ptejte se na všechno, co vás zajímá

Nejhorším stavem pro rodící ženu je bezesporu nevědomost, co ji čeká nebo zda je průběh porodu normální. Ptejte se proto za rodičku přímo personálu na všem co vás zajímá a uklidňujte nastávající maminku každou odpovědí o tom, že si vede skvěle.

Nezapomeňte na dny po porodu

Součástí práce doprovodu je také zařízení komfortu pro miminko i maminku v den odchodu z porodnice. Nacvičte si proto dopředu, jak se upevňuje autosedačka do sedačky automobilu, předejdete tak stresující situaci na parkovišti s unavenou maminkou. Zeptejte se také maminky, zda má vše, co potřebuje pro hladký přesun domů. Přineste jí pohodlné oblečení, do kterého se převlékne z nemocniční košile.

Zdroj foto: www.freepik.com

Autor

Komentáře k článku