Běžecké boty: Jak poznat, že je načase je vyměnit za nové?

0

Jestliže je běhání běžnou součástí vašeho života, pak je důležité dbát na kvalitní běžecké boty. I ten nejkvalitnější pár sportovních bot však časem ztrácí své vlastnosti a je důležité vyměnit ho za nový. Kdy však nastává ten správný čas?

Bolestivost

Jestliže po běhu pociťujete více bolesti a dalších nepříjemností, je pravděpodobné, že je třeba vyměnit staré běžecké boty za nové. Jednat se může o bolest pat, kotníků či kolen, objevit se mohou také puchýře a oděrky. Jakmile se blíží konec životnosti vašich bot, může se objevovat také bolest holení a boků. Běhání ve starých botách se tak stává velmi nepříjemné, jelikož bota už neposkytuje dostatečnou oporu.

Změna bot

Některá znamení, že je třeba vyměnit běžecké boty, můžete vidět hned na první pohled. Zkontrolujte stav podrážky – jestliže je někde ztenčená, je rozhodně čas na nové boty. Každý z nás má určité asymetrie, změny na botě tak mohou být na jednom místě výraznější než jinde. Postupem času se také mění tvrdost boty, kdy ztrácí svou pevnost, a je tak velmi ohebná. V takovém případě chodila nechrání dostatečně před nárazy. Jakékoliv opotřebení tak bývá doprovázeno bolestmi při běhu či po něm.

Máte mnoho naběháno

Držet si přehled o tom, kolik kilometrů jste v botách už uběhly, je poměrně důležité. Nejedná se sice o jediný faktor, podle kterého lze posuzovat stav bot, ovšem může vám mnohé napovědět. Samozřejmě že bot se nemusíte zbavovat ihned, jak uběhnete určitou vzdálenost, ideálně si však zapisujte, kolik kilometrů už v daných botách máte za sebou.

Zatímco v některých botách zvládnete 200 kilometrů, jiné mohou vydržet i 500 km. Díky tomu, že budete mít přehled, můžete při nákupu nových bot zvolit značku, která vám více vyhovuje a vydrží déle.

Běh je skvělou pohybovou aktivitou, díky které zůstanete fit. Důležité je však pečovat také o zdraví svých kloubů, k tomu vám napomohou právě kvalitní boty.

Zdroj foto: www.pixabay.com

Autor

Komentáře k článku