6 důvodů zpožděné menstruace

0

Občas se stane, že se menstruace zpozdí, což může pěkně vystrašit. Než začnete propadat panice a poběžíte pro těhotenský test, zamyslete se nad některými faktory, které zpožděné měsíčky mohou mít na svědomí.

Stres

K největším viníkům ovlivňujících nepravidelný menstruační cyklus patří stres. Ať už se jedná o tíživou situaci doma, v zaměstnání či cokoliv jiného. Stres ovlivňuje menstruační cyklus, ať se vám to líbí či nikoliv.

Diety a hubnutí

Pokud rychle hubnete a přibíráte, bude trpět celé vaše tělo. Zpomalí se metabolismus a pamatujte, že nesouměrné výkyvy váhy mají nejen jojo efekt, ale i vliv na ovulační cyklus. Nepravidelná menstruace se týká stejně tak žen s podváhou, jako nadváhou i těch, které hazardují se svým zdravím díky různých diet.

Léky

Užívala jste v poslední době nějaké léky? Ty totiž mohou z velké části ovlivnit tělesnou pohodu a stejně tak i menstruaci – tedy pravidelný/nepravidelný cyklus i intenzitu. Pokud půjdete k lékaři s tím, že se vám opozdila menstruace, pravděpodobně vám položí i otázku, zda neužíváte nějaké léky.

Změna

Některé ženy jsou velmi háklivé na životní změny. Ať už jde o zaměstnání, rozchod, stěhování apod. Vašemu tělu může chvíli trvat, než si zvykne na novinky vyplývající ze součastné situace, která vybočila z denní rutiny. Zvlášť dojde-li ke změně v období ovulace. Míra ovlivnění je spíš střední než vysoká, ale může být viníkem opoždění.

Nemoc

Onemocnět v době, kdy běžně ovulujete může způsobit to, že se měsíčky opozdí. Tudíž nedostaví-li se menstruace včas, přemýšlejte, zda vás neskolila nemoc. Zvlášť pokud jste navíc užívala ještě i nějaké léky.

Nadměrná fyzická zátěž

Vedle stresu (tedy psychické zátěže) hraje velkou roli i zátěž fyzická. Čeho je moc – toho je příliš. Cvičení je určitě zdravé a patří do zdravého životního stylu, ale je rozdíl cvičit a cvičit. Když k tomu přidáme i fakt, že některé ženy pracují navíc fyzicky, může se jednat o přetížení organismu.

Autor

Mezi můj největší koníček, který mi zabírá většinu času, patří psaní článků. Ale protože je potřeba i trochu žít mimo domov věnuji se 4x týdně sportovním aktivitám. O víkendu ráda odpočívám u kreativního tvoření a vymýšlím ruční dekorace.

Komentáře k článku