Jak přečkat předmenstruační syndrom

0

PMS chcete-li předmenstruační syndrom, je nelehkým obdobím pro každou ženu. Jedná se o komplex různých potíží, které se objevují před nástupem menstruace a s jejím nástupem se buď zmírní, nebo zcela vymizí.

Žena v tomto období prochází hormonálními změnami, které mohou být nepříjemné nejen pro ni samotnou, ale i její okolí. Nejčastějšími projevy PMS jsou otoky nohou, zadržování vody, nafouklé bříško, bolestivé prsy, bolest hlavy a podbřišku, bolest v kříži, poruchy zažívání, nadýmání, pocity nevysvětlitelného strachu, úzkost, plačtivost, střídání nálad, zuřivost, ztráta libida, zvýšení tělesné hmotnosti a další. Naštěstí existují možnosti, jak PMS zmírnit a toto období přečkat bez větší úhony.

Zdravá strava

Ačkoliv se vám to může zdát nepravděpodobné, opak je pravdou. Na zhoršení PMS se podílí špatná životospráva. Ještě předtím než v kalendáři zaznamenáte příchod menstruace, omezte jednoduché cukry, sůl, polotovary a smažená jídla. Dopřejte svému tělu jen kvalitní stravu a dodržujte pitný režim.

Bylinky

Příznaky pomohou zmírnit i bylinky. K těm nejznámějším patří například bazalka. Přidávejte si ji do jídel: na chléb s pomazánkou, do polévky nebo si rovnou udělejte bazalkový čaj. K dalším výtečným bylinkám na PMS patří třezalka, levandule, fenykl, anýz, meduňka, máta a další. Při bolestivé menstruaci je vhodné popíjení směsi bylinek v podobě čaje, doporučuje se začít pít 4 dny před přepokládaným začátkem menstruace. Koupit se dají v obchůdku s bylinkami, ale i lékárně. Ovšem pozor, některé bylinky se nemají rády s antikoncepcí – ujistěte se tedy o vhodnosti složení bylinkového čaje.

Pohyb a čerstvý vzduch

Nemusíte hned do sebe cpát prášky na bolest, když to nebude skutečně nutné. PMS i bolestivou menstruaci spolehlivě zahání například jóga, ale klidně stačí i procházka na čerstvém vzduchu. Ženy, jež pravidelně cvičí, mívají průběh PMS i samotné menstruace mírnější. Pohyb totiž tělu prospívá jak po fyzické, tak po psychické stránce.

Autor

Mezi můj největší koníček, který mi zabírá většinu času, patří psaní článků. Ale protože je potřeba i trochu žít mimo domov věnuji se 4x týdně sportovním aktivitám. O víkendu ráda odpočívám u kreativního tvoření a vymýšlím ruční dekorace.

Komentáře k článku