Její svět

Jak přečkat předmenstruační syndrom

PMS chcete-li předmenstruační syndrom, je nelehkým obdobím pro každou ženu. Jedná se o komplex různých potíží, které se objevují před nástupem menstruace a s jejím nástupem se buď zmírní, nebo zcela vymizí.

Žena v tomto období prochází hormonálními změnami, které mohou být nepříjemné nejen pro ni samotnou, ale i její okolí. Nejčastějšími projevy PMS jsou otoky nohou, zadržování vody, nafouklé bříško, bolestivé prsy, bolest hlavy a podbřišku, bolest v kříži, poruchy zažívání, nadýmání, pocity nevysvětlitelného strachu, úzkost, plačtivost, střídání nálad, zuřivost, ztráta libida, zvýšení tělesné hmotnosti a další. Naštěstí existují možnosti, jak PMS zmírnit a toto období přečkat bez větší úhony.

Zdravá strava

Ačkoliv se vám to může zdát nepravděpodobné, opak je pravdou. Na zhoršení PMS se podílí špatná životospráva. Ještě předtím než v kalendáři zaznamenáte příchod menstruace, omezte jednoduché cukry, sůl, polotovary a smažená jídla. Dopřejte svému tělu jen kvalitní stravu a dodržujte pitný režim.

Bylinky

Příznaky pomohou zmírnit i bylinky. K těm nejznámějším patří například bazalka. Přidávejte si ji do jídel: na chléb s pomazánkou, do polévky nebo si rovnou udělejte bazalkový čaj. K dalším výtečným bylinkám na PMS patří třezalka, levandule, fenykl, anýz, meduňka, máta a další. Při bolestivé menstruaci je vhodné popíjení směsi bylinek v podobě čaje, doporučuje se začít pít 4 dny před přepokládaným začátkem menstruace. Koupit se dají v obchůdku s bylinkami, ale i lékárně. Ovšem pozor, některé bylinky se nemají rády s antikoncepcí – ujistěte se tedy o vhodnosti složení bylinkového čaje.

Pohyb a čerstvý vzduch

Nemusíte hned do sebe cpát prášky na bolest, když to nebude skutečně nutné. PMS i bolestivou menstruaci spolehlivě zahání například jóga, ale klidně stačí i procházka na čerstvém vzduchu. Ženy, jež pravidelně cvičí, mívají průběh PMS i samotné menstruace mírnější. Pohyb totiž tělu prospívá jak po fyzické, tak po psychické stránce.

Exit mobile version