Jarní úklid v ekologickém stylu. Vneste do vašeho domova zdraví a čistotu

0

První sluneční paprsky už konečně hlásí jaro, a tak se možná i u vás doma objevují první jarní dekorace. Ještě, než začnete se zdobením domácnosti a přípravou na Velikonoce, chce to pořádný jarní úklid. Jak na to efektivně a zároveň šetrně k vašemu zdraví i planetě? Vsaďte na jarní ekologický úklid.

V českých domácnostech bývá zvykem, že mezi hlavní úklidy celého domova patří předvánoční a jarní úklid. Je to možná také proto, že na tyto svátky se nejvíce připravujeme a dekorování interiéru do svátečního stylu potřebuje nejdříve uklizený prostor.

Jaro klepe na dveře

Zima se konečně už začíná loučit, i když ta letošní měla opravdu sílu, a jen tak se vzdávat nechce. Jistotou ale je, že vytoužené jaro konečně přichází, a s ním i všechny pastelové barvy, svěží kytice tulipánů ve váze a zelená tráva na zahradách. Taky se tolik těšíte? Pak máte určitě i dostatek elánu a energie na pořádný jarní úklid.

Nejlepší je víkend

Na velký jarní úklid je potřeba dostatek času, proto si vyhraďte nejlépe jeden celý víkend a věnujte ho zvelebování vašeho domova. Naplánujte si každý krok, ať je vaše práce systematická. A jelikož je takový velký úklid celkem dost náročný, nebojte si říct o pomoc ostatním členům rodiny, určitě vám rádi pomohou.

Plánování většinou spočívá v jednotlivých krocích, které se odvíjí od různých částí interiéru. Sepište si krok po kroku a jednotlivý pokoj a úkony, které na vás čekají. Odškrtáváním hotových a uklizených věcí budete mít větší motivaci.

Začněte u vchodu

S úklidem začněte hned od hlavního vchodu a předsíně. Otřete dveře a rámy dveří, zbavte se také prachu v botníku. Díky tomu máte také prostor pro umytí všech zimních bot a přeskládání botníku i věšáku s kabáty do jarnějšího stylu.

Nakonec utřete také věšáky na klíče a vyčistěte také všechny plochy odkládacích stolků, kde jsou nejrůznější košíčky na klíče a drobné předměty. Pak už jen stačí vytřít podlahu a použít svěží vůni a předsíň máte hotovou.

Kuchyň je základ domova

V podobném stylu pokračujte také v kuchyni, která je hlavním bodem celé domácnosti. Je čas vyndat veškeré nádobí a kuchyňské náčiní ze skříněk linky a vše důkladně vytřít. K tomu vám výborně pomůže voda s octem, citronovou šťávou a pár kapkami esenciálního oleje. Touto ekologickou formou skvěle umyjete všechny plochy a zásuvky, navíc místa i dobře vydezinfikujete.

Nezapomeňte také na pečicí troubu a lednici. Na tato místa můžete použít také roztok z jedlé sody a vody, můžete přidat také ocet. Roztokem skvěle vyčistíte a odmastíte všechna místa. Navíc nebudete muset používat žádné chemické a zbytečně drahé přípravky na čištění. Nezapomeňte také na spíž, ve které je třeba opět srovnat veškeré suroviny. Nakonec utřete kuchyňskou linku a vyměňte utěrky za nové s jarním designem.

Obývací pokoj

V obývacím pokoji se zaměřte na čisté plochy a vyčištění textilií. Vyměňte povlaky na polštářích a vydrhněte pohovku, která v sobě za dlouhé měsíce drží mnoho prachu a možných škůdců. Perfektní úklid a uklizení všech nepotřebných předmětů vám dá dostatek prostoru na jarní dekorování.

Pokoje a ložnice

Zbývají už jen ostatní pokoje a ložnice, kde je třeba vysát i pod postelí a utřít i úložné prostory, kde často úklid neděláte. Převlékněte povlečení, zvolte již barevnější a veselejší barvy. Nezapomeňte také na okna, která po umytí rozzáří celý prostor a vnesou do něj více světla a svěžesti. K tomu použijte vodu s octem a přidejte levandulový nebo citronový esenciální olej. Stačí dvě kapky k provonění celého prostoru. Navíc voda s octem vám pomůže k dobrému vyleštění.

Dekorace za odměnu

Po náročném úklidu na vás čeká poslední úkol, který je pro většinu žen spíše odměnou. Dekorování jarními prvky přináší interiéru svěží a veselý design. Použijte jarní květiny, pastelové barvy a velikonoční motivy. Pro ještě hezčí jarní atmosféru si do malých květináčů můžete zasadit řeřichu, trávu nebo obilí. S rostoucí travinou v sytě zelené barvě dodáte celému domu na větší svěžesti a přivítáte jaro tím nejlepším způsobem.

Také už jste připravena na jaro?

Zdroj foto: www.freepik.com

Autor

Komentáře k článku