Jak využít levanduli v domácnosti?

0

Květina s typickou, až omamnou vůní a krásnou fialovou barvu květů. Řeč je o levanduli. Poslouží jako krásná vintage dekorace, ale i vůně do bytu. Má však i jiné a širší využití v domácnosti, a to nejen v kuchyni.

Levandule

Levandule má charakteristickou vůni i barvu, řadí se mezi byliny. Roste ve velkých půlkruhových trsech, které hmyz opravdu miluje. V letních měsících to včelami a čmeláky jen hemží, milují její drobná fialová kvítka. Tato bylina, původem ze středomoří, se těší veliké popularitě. Nejen, že je skvělá k provonění prostoru, ale také má repelentní a léčivé vlastnosti. Levandule kvete od června do srpna, miluje teplá, slunná a suchá místa. Levanduli lze pěstovat všude – v bytě, na zahradě i v květináči. Populární je pro své uklidňující a léčitelské vlastnosti. Skrývá se v ní však mnohem větší potenciál, který si nyní odkryjeme.

Sušená levandule

Nejčastěji se využívá do vonných sáčků. Ty se umisťují do šatní skříně. Levandulovou vůni nemohou moli vystát. Snadno se jich tak zbavíte, a navíc budete mít krásně provoněné oblečení. Pytlíky s vonnou levandulí navíc zlepšují spánek. Umístěte ho tedy do blízkosti postele v ložnici. Nejlépe pod polštář.

Levandulový olej

Hojně využívaný především aromaterapii a kosmetice. Levandulovou složku nalezneme jak v krémech a mastích, ale také v olejích solích do koupele. Vonná fialová bylinka je úžasná v tom, že jako jedna z mála se může neředěný olej aplikovat přímo na kůži.

Levandulová silice

Získaná vonná složka je přidávána především do parfémů. Využívají se i v dalších kosmetických produktech jako aromatická složka.

Květy levandule

Levandule má zklidňující účinek nejen na mysl, ale také pleť. Květy bývají často součástí pleťových vod.

Úklid s levandulí

Ocet, kyselina citronová nebo jedlá soda. To jsou bezvadní pomocníci při domácím úklidu. Hravě si poradí s každou nečistotou doma. Mezi účinné čističe patří také levandule. Jedná se o přirozený dezinfekční prostředek, což se při úklidu určitě hodí. Postačí kápnout pár kapiček levandulového oleje do vody s octem. Pokud vytřete podlahu vodou s levandulí, provoní vám to krásně celý domov.

Levandule jako medikament

Levandule si najde své místo i ve vaší lékárničce. Doplňte si především levandulový olej. Po dlouhá léta je oblíbený především pro své antibakteriální a dezinfekční účinky. Použijte ho jako první pomoc při poranění. Ránu pomáhá zacelit a zklidnit. Trápí vás migrény a opakované bolesti hlavy? Aplikujte olej na čelo a na spánky. Bolest bude brzy pryč. Pár kapek v čaji dokáže zklidnit i podrážděný žaludek.

Přírodní repelent

V létě, obzvláště v okolí vodních ploch se to komáry jen hemží. Také klíšťata jsou všude okolo nás. Bohužel mnozí z těchto živočichů jsou na běžné repelenty imunní. Proto je výrobci dělají agresivnější, a tím i účinnější. Někteří lidé mohou mít na tak vysoké koncentrace iritace na kůži. Už žádné chemikálie. 100% účinný repelent je i levandule.

Smíchejte levandulový olej s tělovým krémem nebo kokosovým olejem. Nejen, že budete vonět, ale budete chráněni před komáry, klíšťaty a dalším hmyzem. Obě složky přírodního repelentu mají navíc skvělé účinky na kůži.

Zimní spánek

V dnešní digitální době plné obrazovek stresu a spěchu je spánek velmi zanedbávaný. Lidé spí krátce a velice nekvalitně. Jak proti únavě bojovat? Pomocí levandulí. Má zklidňující účinky na mysl i na tělo. Uvolňuje napětí, stres i úzkosti. Dejte si pytlíček se sušenou levandulí pod polštář a spěte jako nemluvně. Žádná nespavost ani noční můry.  Pro větší efekt si před spánkem dejte i horký levandulový čaj.

Také využíváte levanduli v domácnosti?

Zdroj foto: www.freepik.com

Autor

Komentáře k článku