Jak poznáte, že jste těhotná?

0

Ať už se snažíte o dítě či ne, určitě už jste se nejednou zajímala o to, jestli jste těhotná. Mimo typické znaky těhotenství, mezi které patří vynechaná menstruace či pozitivní těhotenský test (což jsou obecně mimo lékaře nejčastějšími ukazateli těhotenství), vám v tomto článku představím několik dalších symptomů, které vám mohou napovědět, že jste těhotná.

Dýchavičnost

Jdete po schodech a nedostává se vám dechu? I to může znamenat, že jste těhotná. Rostoucí plod totiž potřebuje kyslík, a tak ho bere vám.

Bolest prsou

Bolest prsou, pocit těžkosti prsou, ztmavnutí dvorců a výraznější žíly na prsou jsou také nejčasnějšími příznaky těhotenství.

Únava

Ještě jste ani nedočetli stránku knihy a už se vám zavírají oči? Náhlá vyčerpanost může znamenat zvýšenou hladinu hormonů ve vašem těle. Některé ženy trápí únava po celou dobu prvního trimestru.

Nevolnost

Nevolnosti se obvykle začnou projevovat až v 6 týdnu těhotenství, některé ženy jimi však trpí i dříve. Nejedná se pouze o ranní nevolnosti, ale v průběhu celého dne. Se vstupem do druhého trimestru však nevolnosti ustávají.

Časté močení

Pokud najednou zjistíte, že nejste schopna spát celou noc bez toho, že byste musela navštívit záchod, může jít o znamení, že jste těhotná. V průběhu těhotenství vaše tělo produkuje navíc tekutiny, které vás nutí častěji navštěvovat záchod.

Bolesti hlavy

Mezi další časné příznaky těhotenství patří i bolesti hlavy jako důsledek změn v hormonech.

Bolesti zad

Začala vás náhle bolet dolní polovina zad? Může to znamenat uvolnění vazů, které je spojené s těhotenstvím. Tento stav bohužel může přetrvávat po celou dobu těhotenství.

Křeče

Je to předmenstruační syndrom nebo těhotenství? Těžko říct, ale pokud cítíte křeče, může to znamenat, že vaše děloha se stahuje a připravuje se na dítě.

Chutě nebo vyhýbání se potravinám

Zničehonic, vám začaly chutnat citrusy – a nemůžete se jich nabažit. Nebo se začnete vyhýbat některému (zejména aromatickému) jídlu či potravině. Také váš čich se vyvíjí a budete vnímavější na pachy.

Autor

Komentáře k článku