Devět věcí, které jste o kávě možná nevěděli

0

Kávu si dáváme každé ráno. Pro mnohé z nás je to jediný způsob, jak se ráno nastartovat. Pro jiné je to požitek, čas, kdy vypnete a dáte si šálek kávy. V tomto článku vám uvedu několik zajímavostí o kávě, o kterých jste možná dosud neslyšeli. Víte například, kdo kávu objevil?

shutterstock_99664388

  1. Tančící kozy

Podle legendy si nejprve si účinku kávy všimli etiopští pastýři. Zjistili, že kozy se po požití plodu kávy staly více aktivní – skotačily a jakoby tančily. To bylo poprvé, co si kdo všimnul efektu kofeinu.

  1. Původně se káva jedla

Africké kmeny využívaly zrnka kávy spolu s tukem, aby si vytvořily jakési kuličky energie. Ty pak pojídaly v případě, že potřebovaly povzbudit a doplnit energii.

  1. Islám a káva

Co mají tyto dva pojmy společného? S vzestupem islámu se také zvětšila popularita kávy. Toto náboženství totiž zakazuje alkohol, nicméně káva patří mezi povolené nápoje.

  1. Káva zakázána

V roce 1675 zavřel král Anglie veškeré kavárny, protože se zde podle něj scházely lidé, kteří zde osnovali spiknutí proti králi.

  1. Jakou kávu pijeme?

70 % veškeré produkce kávy pochází z Arábie. Chuť této kávy je jemná a aromatická. Zbylých 30 % pije kávu s označení Robusta, která ale obsahuje 50 % kofeinu právě z arabské kávy.

  1. Jak káva roste?

Káva roste na stromech, v přírodě může být i ve výšce 9 metrů. Pěstuje se ale většinou do výšky 3 metrů, pro snadnější sběr.

  1. Produkce kávy

Káva je druhou nejčastější obchodovanou komoditou na světě. Sbírají se její zrna, která se suší a svlečou, až zůstane zelené jádro. Tato jádra se praží. V průběhu pražení zrna jako puknou – a zdvojnásobí svůj objem. Poté takto puknou ještě jednou.

  1. Instantní kávu vynalezl George Washington

Nejedná se však o amerického prezidenta, ale Belgičana, který žil v Guatemale. Instantní kávu vynalezl v roce 1906.

  1. Espresso

Espresso není zvláštní druh zrna, pražení nebo směsi. Jedná se pouze o odlišnou přípravu kávy.

Autor

Komentáře k článku