Její svět

Devět věcí, které jste o kávě možná nevěděli

Kávu si dáváme každé ráno. Pro mnohé z nás je to jediný způsob, jak se ráno nastartovat. Pro jiné je to požitek, čas, kdy vypnete a dáte si šálek kávy. V tomto článku vám uvedu několik zajímavostí o kávě, o kterých jste možná dosud neslyšeli. Víte například, kdo kávu objevil?

  1. Tančící kozy

Podle legendy si nejprve si účinku kávy všimli etiopští pastýři. Zjistili, že kozy se po požití plodu kávy staly více aktivní – skotačily a jakoby tančily. To bylo poprvé, co si kdo všimnul efektu kofeinu.

  1. Původně se káva jedla

Africké kmeny využívaly zrnka kávy spolu s tukem, aby si vytvořily jakési kuličky energie. Ty pak pojídaly v případě, že potřebovaly povzbudit a doplnit energii.

  1. Islám a káva

Co mají tyto dva pojmy společného? S vzestupem islámu se také zvětšila popularita kávy. Toto náboženství totiž zakazuje alkohol, nicméně káva patří mezi povolené nápoje.

  1. Káva zakázána

V roce 1675 zavřel král Anglie veškeré kavárny, protože se zde podle něj scházely lidé, kteří zde osnovali spiknutí proti králi.

  1. Jakou kávu pijeme?

70 % veškeré produkce kávy pochází z Arábie. Chuť této kávy je jemná a aromatická. Zbylých 30 % pije kávu s označení Robusta, která ale obsahuje 50 % kofeinu právě z arabské kávy.

  1. Jak káva roste?

Káva roste na stromech, v přírodě může být i ve výšce 9 metrů. Pěstuje se ale většinou do výšky 3 metrů, pro snadnější sběr.

  1. Produkce kávy

Káva je druhou nejčastější obchodovanou komoditou na světě. Sbírají se její zrna, která se suší a svlečou, až zůstane zelené jádro. Tato jádra se praží. V průběhu pražení zrna jako puknou – a zdvojnásobí svůj objem. Poté takto puknou ještě jednou.

  1. Instantní kávu vynalezl George Washington

Nejedná se však o amerického prezidenta, ale Belgičana, který žil v Guatemale. Instantní kávu vynalezl v roce 1906.

  1. Espresso

Espresso není zvláštní druh zrna, pražení nebo směsi. Jedná se pouze o odlišnou přípravu kávy.

Exit mobile version