Děti: Jak na výchovu jedináčka?

0

Být jedináčkem může být snem mnoha dětí, ovšem někteří rodiče často zapomínají na výchovu, která pak dítěti bez sourozence chybí. Víte, jaké jsou nejčastější chyby ve výchově jedináčka, kterých byste se měla vyvarovat? Jak své děti vychovávat co nejlépe?

Vyvarujte se přílišnému rozmazlování

Jednou z nejčastějších chyb při výchově jedináčka je klasické rozmazlování, kterým mu „dáváte až příliš mnoho“. Chápeme, že svému jedinému dítěti chcete dopřát to nejlepší, ale někdy je lepší méně nežli více. Nastavte si limity, určete, kolik dárků vaše dítě dostane na narozeniny, svátek, Vánoce a podobně, a tyto limity dodržujte.

Nezacházejte s dítětem jako s dospělým

Kolem 9. roku života mnoho dětí projevuje svou zralost, tudíž je snadné s takto starým dítětem jednat a zacházet jako s dospělým. Pamatujte ale, že dítě je stále dítětem, které není pořádně vyvinuto na to, aby všechno pochopilo. Proto u dětí někdy dochází k impulzivnímu chování, dovolte jim být tedy stále dětmi, kterými jsou jen jednou v životě.

Nevměšujte se mezi konflikty svého dítěte s jeho vrstevníky

Děti, které vyrůstají bez sourozenců, hůře zvládají konflikty se svými vrstevníky. Proto je socializace s vrstevníky velmi důležitá. Nechte své děti, aby si své vzájemné konflikty řešily samy, kdykoli je to možné. To je naučí, jak vycházet se svými vrstevníky a zjistí, jak řešit konflikty samostatně.

Buďte realistka

Když rodiče vychovávají pouze jedno dítě, často se stává, že do něj vloží veškeré své sny a naděje. A to je velká chyba! Rodiče by měli mít realistická očekávání. Každé dítě je individuální, jejich osobnost je od té vaší rozdílná, která i přesto má své vlastní dary, talenty a schopnosti, kterými se od těch vašich podstatně liší.  Proto je posuzujte podle jejich schopností, ne těch vašich. Pomozte objevit jejich skrytý talent, pamatujte, důležité je také povzbuzení.

Naučte je odpovědnosti

Tím, že vaše dítě zapojíte do chodu domácnosti, mu pomůžete naučit se zodpovědnosti. Naučí se také praktickým životním dovednostem, jako je skládání prádla, mytí nádobí, vysávání a úklid domácnosti, bez nichž se v životě neobejdou.

Výchova dětí není vůbec jednoduchá, ale věřte, že za některé důsledné kroky vám pak v budoucnu vaše děti poděkují.

Zdroj foto: www.pixabay.com

Autor

Komentáře k článku