Kdy chodí Zoubková víla k dětem a co jim nosí?

0

Přestože Zoubková víla, Zuběnka či Zubnička je známá zejména v Americe, pomalu se s ní začínají seznamovat také české děti. Odkud se toto kouzelné stvoření vzalo, kdy navštěvuje děti a čím je odměňuje?

Jak vypadá zoubková víla?

Lidé měli úctu k vypadaným zubům již od nepaměti

Myslíte si, že Zoubková víla je moderní postavou, která se objevila až v minulém století? Pravděpodobně vás překvapí, že již Vikingové používali dětské vypadané zuby k výrobě náramků a přívěsků a věřili tomu, že jim přinesou štěstí v boji. Ve středověku se naopak zuby zakopaly pod zem nebo házely do ohně. Pokud by tak lidé neučinili, mohli by se jejich zubů zhostit zlé síly.

Legenda o hodné myšce

První písemná zmínka o postavě, která nápadně připomíná Zoubkovou vílu, pochází ze 17. století. V té době totiž Madame d’Aulnoy vydala pohádku s názvem Hodná myška. Právě v té se objevuje kouzelná postava hodné víly, jež na sebe bere podobu myšky a zachrání hlavní postavu ze spárů zlé myšky. Na základě této francouzské pohádky vznikla tradice spočívající v tom, že jakmile dětem vypadl mléčný zub, vložily ho do boty a ráno místo něj našly minci. Kouzelná myška ho totiž během toho, co děti spaly, odnesla a vyměnila za minci.

Proč odnáší zuby právě myška?

Odborníci, kteří se zabývají původem vzniku Zoubkové víly, se shodují na tom, že myší podoba rozhodně není náhodná. Hlodavcům totiž zuby dorůstají celý život, a proto jsou skvělým symbolem. Není proto náhoda ani to, že často jsou na zubních kartáčcích a pastách pro děti vyobrazováni právě hlodavci. Vzpomeňte si například i na známou píseň o bobrovi, který si před spaním rád čistí zuby.

Zoubková víla a její verze napříč světem

Také ve Španělsku má Zoubková víla podobu myšky a jmenuje se Ratoncito Pérez nebo počeštěně Myšák Peréz. Stejně jako Zuběnka, také Peréz vymění během spánku dětský zoubek za peníze nebo nějakou jinou drobnost. Ve španělsky mluvících zemích je možné na Myšáka Peréze narazit na dětských pastách, v komiksech a dokonce mu je věnováno i muzeum V Madridu. V Americe existuje Tooth Fairy, která nemá podobu myšky ani myšáka, ale malé víly. O její masové rozšíření se v USA postarala Esther Watkins díky svému dílu Zoubková víla.

Jak vypadá víla Zuběnka?

To, že během noci navštívila víla Zuběnka dětskou ložnici, odnesla si dětský zoubek a zanechala po sobě nějakou drobnost, poznají děti také podle toho, že po ní zbydou třpytky. Bohužel nikdo přesně neví, jak Zoubková víla, nebo chcete-li Tooth Fairy vypadá, protože chodí v noci a nikdo ji nikdy nespatřil. Předpokládá se ale, že má podobu drobné víly s křídly a dokonce existují spekulace o tom, že bydlí ve věži postavené ze zoubků.

Co nosí Zoubková víla?

Tradice toho, že děti jsou za své vypadané zoubky odměňováni, se v mnoha kulturách dochovala dodnes. Nejčastěji za své mléčné zuby schované pod polštářem nacházejí děti peníze a často je k nim přiložen také dopis od samotné Zoubkové víly, ve kterém jim děkuje za jejich zoubek.

Tradice a povídačky o dětských zoubcích

S dětskými zuby je spojeno mnoho pověr a tradic. V některých kulturách neodnáší dětské zoubky víla ani myška, ale například veverka, pes či kočka. Mezi známé a rozšířené tradice patří také to, že se dětské zuby házejí:

  • směrem ke slunci
  • přímo do ohně
  • za sebe ve stoje prostorem mezi nohama
  • na střechu
  • do myší díry

Když se v některých kulturách dětské zoubky přímo někam neházejí, mohou se také zakopat pod zem, schovávat do stromů, zazdívat a dokonce je zvykem, že se někdy jedí. Nejčastěji může dětský zub sníst domácí zvířecí mazlíček, matka či samotné dítě.

Proč se stále udržuje tradice víly Zuběnky?

Hodně dětí má z vypadávání zoubků strach, nerady chodí do ordinací zubařů a řada z nich nemá ráda čištění zubů. S řešením všech těchto situací hravě pomůže Zoubková víla. Od dětí si totiž bere pouze krásně bílé zoubky, o které je pečováno. Pokud by ji ale chtěly děti oklamat, mohou to rovnou vzdát. Zubnička totiž všechno vidí a děti pravidelně kontroluje. Děti, které věří v existenci zázračné bytosti, která jim v noci odnese z pod polštáře vypadlý zub, mají z padajících zubů menší strach a jsou motivováni starat se o svůj chrup co nejlépe.

Pokud máte doma děti, kterým začaly vypadávat mléčné zoubky, povězte jim před spaním o Zoubkové víle a zmírněte tak jejich obavy z mizejících zoubků. Uvidíte, že děti budou klidnější a vypadávání zoubků si spojí s odměnou a očekáváním dopisu od kouzelné víly. Za jednotlivé zuby samozřejmě není nutné dětem dávat velké bankovky, zcela postačí i nějaká drobnost. Hlavním cílem totiž je zmírnit dětské obavy a strach a vypadávání zoubků si místo toho propojit s příjemným zážitkem.

Zdroj foto: www.freepik.com

Autor

Komentáře k článku