Co smíte a nesmíte jíst v těhotenství?

0

Těhotenství je požehnaný stav. Ačkoli se drtivá většina maminek pobouřeně ohradí, že jsou těhotné a ne nemocné, zákazům ohledně nespočtu věcí se tak či onak stejně nevyhnou. Je sice pravdou, že těhotenství skutečně není nemoc, ba naopak přirozený stav, kterého se mnoho žen nemůže dočkat, ale i přesto tohle období klade na ženský organismus poměrně vysoké nároky, na které je třeba brát zřetel. Maminky by měly pamatovat na to, že složením stravy ovlivňují nejen své zdraví, ale i zdraví svého nenarozeného dítěte. Pojďme se společně podívat na to, co by si těhotné ženy měly zařadit do jídelníčku. 

shutterstock_132280742 (1)

 • Draslík

  Draslík je minerál, který napomáhá nervovému systému i svalům. Navíc dokáže snížit krevní tlak. Najdete ho ve špenátu, bramborách, pomerančích, borůvkách či hroznovém víně.

 • Vitamíny

  Vitamíny jsou důležité jak pro těhotné, tak i netěhotné – zkrátka jsou nezbytné pro všechny. Posilují imunitní systém, podílí se na celé řadě procesů v těle a jejich největším zdrojem je ovoce a zelenina.

 • Bílkoviny

  Bílkoviny jsou základními stavebními kameny pro buňky, což znamená, že jsou pro miminka velice důležité a maminky by na ně neměly zapomínat. Obsažené jsou v masu, mléčných výrobcích, vejcích, fazolích nebo tofu.

 • Železo

  Železo je důležité jak pro matku, tak i pro dítě. Výrazně ovlivňuje tvorbu hemoglobinu a najdete ho v mase, špenátu, luštěninách, meruňkách nebo dýňových semínkách.

 • Vápník

  Vápník je klíčový pro správnou tvorbu kostí a svalů, stejně tak je velice důležitý pro správnou funkci srdce a celé řady dalších orgánů. Zdrojem vápníku jsou mléčné výrobky, špenát nebo mandle či tofu.

A čemu se vyhnout?

 • Syrová vejce

  V těhotenství jsou syrová vejce jednoduše tabu, jelikož mohou obsahovat salmonely.

 • Plísňové a zrající sýry

  Tento typ sýrů může obsahovat listerie, což jsou bakterie, jež způsobují potrat.

 • Sushi nebo tatarák

  Syrové maso ne.

 

Autor

Veškerý volný čas trávím s prsty na klávesnici. Psaní článků se stalo mým největším koníčkem, který mě baví, naplňuje a dává do života něco nového. Neustále si rozšiřuji obzory a učím se novým věcem, které se mi hodí v reálném životě. Do svých článků se snažím dávat maximum a kousek sama sebe.

Komentáře k článku