Tipy, jak můžete vyladit fitness rutinu, aby vás stále bavila

0

Ať už s cvičením teprve začínáte, nebo před sebou máte velké cíle, je důležité udržovat tréninkový plán zábavný. Pokud vás totiž cvičení bude bavit, budete mít více motivace. Snadněji tak dosáhnete svých cílů, malých i těch velkých.

Něco nového každý měsíc

Spalování tuků je dlouhodobě efektivnější, pokud do svého plánu zařadíte rozmanité cvičení. Namísto toho, abyste se neustále věnovala jediné oblasti pohybu, raději vyzkoušejte každý měsíc něco nového.

Neznamená to, že se musíte vzdát svého oblíbeného cvičení. Naopak k němu můžete přidat něco dalšího a zpestřit si tak cvičení. Zároveň to má výhody pro vaše tělo – díky střídání cvičení lze efektivnější spalovat kalorie a budovat svalovou hmotu.

Vytvořit si můžete svou jedinečnou kombinaci, různých sportů je totiž opravdu mnoho. Vyplatí se kombinovat kardio a silové tréniky, přidat můžete také HIIT či power yogu. Přidávat můžete postupně různé cviky a zvyšovat jejich náročnost, či jednoduše svůj tréninkový plán obohatit o novou aktivitu.

Nebojte se výzev

Monotónnost a fitness nejsou dobrou kombinací. Pokud vás cvičení začne nudit, pravděpodobně se vám do něj nebude chtít. Dobrým řešením je určovat si vybrané cíle – výzvy. Ať už běháte, posilujete, či se věnujete jiné aktivitě. Může jít třeba o osobní rekord, uběhnutou vzdálenost, či nejlepší čas.

Je důležité najít výzvu, která pro vás bude náročná, nikoli nemožná. Začněte proto s menšími krůčky. Určete si cíle, pro jejichž dosažení budete muset trénovat. Můžete si připravit plán, který vás dovede k úspěšnému výsledku. Dejte však pozor na příliš náročný úkol, který by vás donutil to vzdát.

Dbejte na regeneraci

Jednou z velkých chyb je zanedbávání regenerace. Po tréninku naše tělo potřebuje odpočívat. Při nedostatku regenerace dochází k rychlému fyzickému i psychickému vyčerpání. Tím se snižuje motivace pro další výkony. Myslete na to, že odpočinek je stejně důležitý jako cvičení. Můžete si ve volném dni dopřát saunu, kryoterapii či třeba masáže. Nezapomínejte ani na psychiku – meditace, příjemné odpoledne s přáteli či váš oblíbený koníček regeneraci podpoří.

Běhání

Běhání je poměrně monotónní a může být složité hledat nové výzvy. Pokud s běháním začínáte, váš čas se během každého tréninku poměrně výrazně zlepšuje. Jakmile však běháte delší dobu, časy se ustálí a posouvat se je stále těžší. To však neznamená, že svůj čas nemůžete vylepšit. Je však důležité tréninky správně naplánovat – zvolit vzdálenost a terén, které vás donutí se překonávat. Klíčové je trénink zaměřit na prodlužování vzdálenosti a celkové tempo. Přidat rychlost a získat tak svůj nový osobní rekord pak bude jednodušší.

Zdravý jídelníček

Abyste vždy byla připravená na sportovní výkony, je důležité o své tělo pečovat. Naprostým základem je zdravá a vyvážená strava. Konkrétně jsou důležitá probiotika v našem trávicím traktu. Dokáží podpořit metabolismus a také vylepšit vaše sportovní výkony. Vše tedy začíná už na talíři – chybět by neměla rostlinná strava – ovoce, zelenina, oříšky, ale i celozrnné potravy a podobně.

Vytvořte si vlastní mantru

Největším nepřítelem, když se snažíme dosáhnout nových cílů, je často naše hlava. Negativní myšlenky, pocit, že to nedokážeme mohou vést i k tomu, že to vzdáme dříve, než jsme opravdu začaly. Pokud i vás trápí negativní vnitřní hlas, snažte se na to zaměřit. Vaše myšlenky vás mohou naopak motivovat. Je však třeba je nasměrovat. K tomu vám může pomoci mantra. Může jít o jakákoli slova, která vás podpoří a pomohou vám se soustředit na fitness cíle.

Pravidelný pohyb je pro tělo velmi prospěšný. Ať už se věnujete jakémukoli sportu, po čase to může být nuda. Neváhejte obohatit svůj tréninkový plán, pečujte o své tělo i psychiku, abyste si udržely motivaci i do budoucnosti.

Zdroj foto: www.freepik.com

Autor

Komentáře k článku