Stres a špatné nálady v těhotenství

0

Nejen fyzicky ale také psychicky, především co se hormonů týče, je těhotenství velmi náročným obdobím. Jak se tedy co nejlépe vyrovnat s neduhy v této době a těšit se na miminko?

Jak si poradit v prvním těhotenství?

Tato zcela nová zkušenost může vést nejen k obavám, ale až ke stresu, úzkostem a depresím. Jedná se o něco nezvyklého, ženské tělo se graviditou mění a psychika s ním. Ačkoliv se zřejmě velkému množství černých dní nevyhnete, je třeba udržet si zdravého ducha, aby miminko mohlo správně prospívat. Nenechte se proto dlouhodobě trápit špatnými náladami a naučte se s nimi pořádně zatočit.

Každodenní radosti

Těhotenství zrovna nepatří mezi nejkomfortnější období a právě proto si najděte čas pro sebe. Nejvíce nápomocné může být poznání činností či přímo rituálů, které vás uklidní a navodí pozitivní vibrace. Může se jednat o procházky do přírody, meditaci, relaxaci, aromaterapii, či cokoliv jiného. Pomoci vám může také povídání si s miminkem v bříšku, což navodí příjemné pocity, které zaženou chmury.

Mezilidské vztahy

V tomto období je velmi důležité obklopovat se lidmi, kteří vás mají rádi a se kterými rády trávíte čas. Důležitá je zde podpora tatínka, kterého čeká stejně jako vás nová životní role. Proto byste těhotenství měli prožívat společně. Vhodné je také setkávání s matkou, od které, ať už vědomě či podvědomě, čerpáte vzorec mateřství. Máte-li tedy dobré vztahy, právě ona může být skvělým rádcem a podporou. Neopomínejte ani svůj sociální život, tedy setkávání s přáteli a různé nenáročné kulturní akce. Hodit se může navštěvovat také těhotenské kurzy, kde můžete poznat nové kamarádky, se kterými budete sdílet své pocity a zkušenosti.

Ačkoliv to není nic příjemného, je v těhotenství naprosto normální býti náladová, zdánlivě bez důvodu smutná či unavená. Pro tělo je to velká zátěž, dejte tomu proto čas, než se věci ustálí a začnou se navracet k normálu.

Zdroj foto: medicalnewstoday.com

Autor

Komentáře k článku