Migrény: Co je způsobuje a jak jim předcházet?

0

Lidé, kteří trpí migrénami, už jednoduše poznají, že se jedna taková nemilá opět blíží. „neznalce“ to ale může překvapit. Jak s e v případě migrény zachovat a třeba jí i předejít? V případě chronických migrén je to složitější, nicméně nic není nemožné. Co migrénu způsobuje?

Co způsobuje migrénu?

Někteří lidé jsou k záchvatům migrény náchylnější, částečně díky genetice. Nejčastějším spouštěčem je hektické dojíždění. V MHD je často vydýchaný vzduch, což také rozhodně nepomáhá.

Mezi další faktory, které mohou narušit mozek člověka s migrénou patří hluk, teplo, jasné světlo a stres, nedostatek spánku, dehydratace, hlad, alkohol a kofein. I když je výčet faktorů dlouhý, dobrou zprávou je, že pokud tyto spouštěče rozeznáte, můžete migréně úspěšně předcházet.

Ovládejte svůj stres

Stres je nejčastějším spouštěčem migrény. Lidé, kteří žijí v chronickém stresu, takovém, který je spojen s vysokým pracovním tlakem nebo bouřlivým vztahem, jsou náchylní k častým záchvatům migrény. Mohou však postihnout i klidné lidi ve chvílích, kdy jsou vystaveni velkému stresu.

Klíčem ke zvládání stresu je snažit se udržet reakci našeho těla na stres trvale na nízké úrovni. Skvělým prostředkem je tak meditace – i třeba krátká chvilka v práci.

Nezapomínejte na jídlo

Vynechávání jídla – ať už si jedete trend přerušovaného půstu, nebo jste omylem opět pracovala přes polední pauzu, může vyvolat záchvat migrény. Je třeba jíst v pravidelných intervalech během dne a dodržovat prakticky stejné časy jídla.

Záleží také na tom, co jíte. Takže v případě, že máte s migrénami problém, je třeba tělu dodávat hodně zeleniny, ovoce, celozrnného pečiva a vlákninu.

Samozřejmostí je také zdravý životní styl, kterým předcházíte nejenom migrénám, ale prakticky všem dalším možným neduhům.

Zdroj foto: www.freepik.com

Autor

Komentáře k článku