K čemu slouží štítná žláza?

0

Jedná se o endokrinní žlázu, která se nachází na kraniálním (horním) konci průdušnice. Slouží k produkci důležitých hormonů, které ovlivňují řadu procesů, například také růst.

Co je to štítná žláza

Tato žláza, latinsky zvaná glandula thyroidea, připomíná tvarem motýla. Pro svou funkci potřebuje nutně jód a produkuje thyrodní hormony jakými jsou tyroxin (T4) a trijodthyronin (T3). Tyto látky významně ovlivňují metabolismus všech živin, jsou důležité pro správnou funkci orgánů. Během prenatálního a postnatálního vývoje je štítná žláza naprosto nezbytná.

Význam během života

V různých životních etapách se význam štítné žlázy lehce mění. Již v době před porodem a bezprostředně po porodu je funkce štítné žlázy velmi důležitá. Při nesprávném fungování by mohlo dojít k problémům s psychikou a podobně. V pubertě by již funkce nejen štítné žlázy měla být ustálena. Štítná žláza je velmi důležitá i pro otěhotnění, snížená činnost totiž může bránit ovulaci. Ve starším věku je pak důležité dbát na své zdraví, mohou se totiž objevit problémy se štítnou žlázou, které je třeba léčit.

Onemocnění štítné žlázy

Mezi nejčastější poruchy patří:

  • hypotyreóza (snížená funkce), kdy je metabolismus zpomalený
  • hypertyreóza (zvýšená funkce), kdy naopak metabolismus funguje rychleji

Tyto nemoci se objevují osmkrát častěji u žen než u mužů. Léčba hypotyreózy je v podstatě snadná, stačí dodávat potřebný hormon ve formě tablet, u hypertyreózy je však potřeba přesná diagnóze endokrinologem. V závažnějších případech může docházet také k nádorům na štítné žláze.

Získáte-li jakékoliv podezření na zdravotní potíže se štítnou žlázou, neváhejte navštívit specialistu. Tato žláza totiž řídí velké množství procesů a její špatná funkčnost, či úplná nefunkčnost, mohou vést k závažným onemocněním.

Zdroj foto: freepik.com

Autor

Komentáře k článku