Jaké jsou příznaky zánětu žil?

0

Zánět žil je nepříjemným onemocněním, které ve většině případů postihuje dolní končetiny, týká se však i horních končetin. Důvodů ke vzniku takovéhoto problému může být několik, a navíc se liší i jeho nebezpečnost dle druhu onemocnění. Jak rozpoznat zánět žil a včas zakročit?

Příčiny

Vznik zánětu ovlivňuje několik faktorů. Velmi často k němu dojde kvůli zpomalení krevního oběhu, vzhledem k tomu tak zpravidla propuká hlavně u pacientů, kteří jsou dlouhodobě upoutání na lůžko. Dojít k němu však může i vlivem špatného dokrvování, například při dlouhé cestě letadlem nebo autem, nebo také po zlomenině či poruše nervů. Do rizikové skupiny patří kuřáci, obézní lidé, těhotné ženy a lidé starší 50 let. Dalšími příčinami může být například také užívání hormonální antikoncepce, nádor, stres, nedostatek pohybu či speciální mutace.

Příznaky zánětu

Zánět žil by se velmi jednoduše dal rozdělit na povrchový a hloubkový. Zánět povrchových žil není tak závažný, často ho rozpoznáte kvůli zarudnutí a bolestivosti postiženého místa, může dojít i k ztvrdnutí, nikoliv však k otoku. V místě zánětu není neobvyklá ani změna pigmentace, doplňkovým příznakem mohou být také křečové žíly. Naopak u zánětu hlubokých žil dochází k otoku, postižená končetina velmi bolí především při došlapu. U ležících pacientů tak může být velkým nebezpečím, kdy k odhalení takovéhoto zánětu dojde pozdě, například až při plicní embolii.

Jak se léčí?

Jestliže na sobě pozorujete některé příznaky, které by mohly znamenat zánět žil, pak neprodleně navštivte lékaře. Včasný zákrok lékaře je nezbytný, jestliže totiž dojde k nálezu trombózy, je důležité podat protisrážlivé léky a rozpustit tak sraženinu, která ohrožuje krevní oběh. Proto se na počátku léčby podává žilně heparin, později pak warfarin v tabletách. Proces léčby je dlouhý, trvá zpravidla 6 až 12 měsíců.

Zánět žil je nebezpečným onemocněním, lze mu však poměrně snadno předcházet. Základem je zdravý životní styl, dostatek pohybu a vyvarovat se kouření. Při dlouhých cestách mohou pomoci kompresní punčochy. U těhotných žen je často důležitá také preventivní léčba.

Zdroj foto: freepik.com

Autor

Komentáře k článku