Jak se změní tělo po porodu

0

Těhotenství zároveň s porodem je pro tělo náročné, nevyhnutelně s tím tedy přichází i fyzické změny. Některé z nich jsou trvalé, řada z nich se však vrátí zpět do normálu.

Vliv hormonů na tělo

Hladina hormonů se po porodu značně liší oproti těhotenství, což přináší určité nepříjemnosti. První z nich může být vypadávání vlasů. Zatímco v těhotenství jste se mohla pyšnit krásnou hřívou, po porodu dostanou vlasy zabrat, často ve velkém vypadávají, ztrácejí na kvalitě a rychleji se mastí. To vše se děje kvůli poklesu zejména estrogenu. Nižší hladina tohoto hormonu může přinášet také problémy v sexuální rovině, způsobuje totiž nižší zvlhčení vaginy a to po celou dobu kojení.

Tělesné změny

Ačkoliv jste již po porodu, bříško stále může vypadat, jako byste byla těhotná. Kvůli mnohonásobnému zvětšení dělohy jsou břišní svaly povolené a trvá jim tak vrátit se k původnímu stavu. Při povolení vaziva, které příčné svaly drží u sebe, může dojít k diastáze, tedy rozestoupení břišních svalů. Správným cvičením však můžete tento problém korigovat, v horších případech je pak možnost chirurgické pomoci. Povolené jsou po porodu také vaginální svaly, s tímto problémem však hravě pomohou Kegelovy cviky zaměřené na pánevní dno. I s pomocí tohoto cvičení se však vagina nemusí vrátit do zcela původního stavu. V tomto období může dojít také ke zborcení nožní klenby, křečovým žilám, dočasné inkontinenci či hemeroidům.

Jizvy jako připomínka těhotenství

V období gravidity je kůže kvůli zvětšování břicha nebo také jiných oblastí, velmi namáhána. Někdy tak dochází k popraskání kůže, kdy vznikají nafialovělé jizvičky zvané strie. Nejsou zdraví nijak škodlivé, ale mohou být považovány za estetický problém. Různými olejíčky se však dá zmírnit viditelnost strií, ačkoliv nikdy úplně nezmizí. Mnohem markantnější je však jizva po císařském řezu, o kterou je třeba se pečlivě starat. Po takovémto porodu je třeba velká opatrnost.

Ačkoliv se nepříznivé vlivy těhotenství a porodu můžou zdát strašnými, s řadou z nich se dá účinně vyrovnat. Není proto třeba se stresovat z poporodního stavu, časem se z toho stanou jen maličkosti.

 

Autor

Komentáře k článku