Jak překonat strach z porodu? Poradíme vám!

0

Strach je přirozenou lidskou emocí, obzvláště jde-li o obavy z neznámého. Ačkoliv porod nebývá snadný, není důvod se zbytečně bát. Jak tedy předejít bázni, ale zachovat si zdravý respekt?

Příliš mnoho informací

Je důležité být informována o tom, jak bude vše probíhat. Základní fakta typu co se s tělem děje, jaké jsou fáze porodu, či jaké komplikace by mohly nastat, je vhodné vědět. Na škodu by však naopak mohla být přílišná informovanost, která by mohla vést ke zbytečnému stresu. Hledejte si proto užitečné informace, nenechte se tím však zahnat do úzkých.

Předporodní kurzy

Především pro maminky prvorodičky by takovýto kurz mohl být přínosem. Těhotenství je přece jen úplně nová životní etapa a získat zkušenosti je užitečné. Nebojte se proto zapátrat v nabídkách ve vašem okolí, jistě naleznete cvičení dle vašich představ. Můžete se tak seznámit s názory a zkušenostmi řady kvalifikovaných pracovníků z porodního odvětví a získat tak představu, co vás čeká. Jedná se také o skvělou příležitost pro budoucí tatínky, ti se totiž často mohou kurzu zúčastnit také a být tak nápomocní partnerce či již od těhotenství budovat vztah k dítěti.

Preference císařského řezu

Poměrně často se mezi maminkami objevuje touha po císařském řezu. Zdá se býti lepší, rychlejší a méně bolestivou cestou. Pro tělo i miminko je však lepší přirozená cesta vaginálního porodu. Pokud tedy v těhotenství nenastanou komplikace, je zcela zbytečné uvažovat o císařském řezu, rozhodující slovo má stejně lékař. Bolestivost není důvodem ke strachu, tělo se při porodu uzpůsobí, navíc v této době není problém podat tlumící či analgetické léky.

Pro přílišnou nervozitu není při rození důvod ani prostor. Nejlepší je proto v tomto období čerpat informace, připravovat své tělo na porod, ale především také udržovat svou psychiku v klidu a pohodě. Vyrovnaná mysl je totiž základním předpokladem ke zvládnutí celého těhotenství.

Zdroj foto: freepik.com

Autor

Komentáře k článku