Jak poznat, zda jsou vaše nehty zdravé? Tyto problémy nepřehlížejte

1

Zdraví nehtů může mnoho vypovídat o celkovém zdravotním stavu, proto je důležité sledovat, jak nehty vypadají. Některé problémy totiž mohou odkazovat na různá onemocnění, která můžete odhalit právě díky stavu nehtů.

Drobné prohlubně

Na nehtech se mohou objevovat malé jamky a prohlubně. Jestliže toto poškození nemá pravidelný tvar, pak můžete trpět lupénkou. Spojení to však může mít také s Reiterovým syndromem, což je typ artritidy, který je spojen se zánětem jinde v těle. V případě, že u prohlubní sledujete pravidelný tvar, může se jednat o příznak alopecie – vypadávání vlasů kvůli autoimunitnímu onemocnění. Nepatrné rýhy jsou na nehtech normální, pokud se však objevují často a jsou hluboké, měly byste zbystřit.

Vypouklé nehty

Někdy se tvar nehtů může změnit ve vypouklý, takže vypadají jako lžička či miska. Odborně je tento jev nazýván koilonychie, přičemž objevovat se může zcela přirozeně při změnách na nehtech spojených se stárnutím. V některých případech však lžičkovité nehty ukazují na nedostatek železa, tedy anémii. Může se tedy jednat o nedostatek tohoto prvku v jídelníčku, anebo problémy organismu se zpracováním železa.

Bílé nehty

Jestliže je část vašich nehtů bílá, zatímco ta u nehtového lůžka zůstává růžová, může se také jednat o problém. Mnohdy je příčina nejasná, předpokládá se však, že se může jednat o genetickou vadu. V některých případech však tato změna nehtů ukazuje na závažnější problémy jako je chronické onemocnění ledvin. Jestliže zbělají dvě třetiny nehtu, může se jednat o příznak cirhózy, cukrovky či srdečních problémů.

Nehty toho o našem zdraví mnoho prozradí, proto bychom jejich stav neměly podceňovat. I drobnosti totiž mohou být příznakem závažnějšího problému, který je třeba začít rychle řešit. Věnujte proto svým nehtům dostatek péče.

Zdroj foto: www.pixabay.com

Autor

1 komentář

  1. Zajímalo by mě, jestli jde nějak upravit růst nehtů. Na jednom palci na noze mi nehet roste více nahoru než na druhém a tlačí to pak třeba v lyžákách.

Komentáře k článku