Gastritida aneb proč vzniká a jak se léčí?

0

Pojem gastritida označuje onemocnění žaludku. Většinou se jedná o zánět tohoto orgánu, ten může vznikat například drážděním sliznice žaludku. Příčin je však několik. Jedná se však o výrazný problém, který je potřeba řešit. Jak může probíhat léčba tohoto nepříjemného onemocnění?

Příčiny vzniku gastritidy

Zánět žaludku může být způsoben virovou či bakteriální infekcí. Kromě toho však za jeho vznikem může být i stres, špatné stravovací návyky, léky či úrazy. Mezi nejběžnější příčiny patří nadměrná konzumace alkoholu a kávy a kouření. To totiž dráždí sliznici žaludku a ta je tak náchylnější na působení žaludečních šťáv. Kromě toho může problém způsobit i těžko stravitelná strava bohatá na živočišné tuky. Stres je také významným faktorem. U tohoto onemocnění je tedy důležitá i prevence v podobě zdravého životního stylu.

Projevy gastritidy

Mezi projevy gastritidy patří bolest v nadbřišku, nechutenství, říhání a nauzea. Příznaky se mohou rozvinout až do zvracení, nadmutí, břišní koliky či průjmu. Jestliže u sebe tyto obtíže pozorujete dlouhodobě, měli byste vyhledat pomoc lékaře. U akutní gastritidy je nástup příznaků velmi rychlý, mezi nejčastější patří nauzea, pálivá bolest podbřišku a bolest hlavy. Někdy se může dokonce vyskytnout i krvácení do žaludku. To je však poměrně vzácné.

Léčba

Léčba se odvíjí od vážnosti stavu pacienta. U běžného průběhu je ordinován klid na lůžku a dietní režim. První dva dny by pacient měl přijímat jen tekutiny, přechod na běžnou stravu musí být opravdu pozvolný. Z léků se mohou používat léky proti bolesti a zvracení. Důležité je snížit kyselost v žaludku. Pokud se jedná o gastritidu z bakteriální infekce, pak je důležité podávání antibiotik. Většinou však toto onemocnění nebývá příliš vážné, pokud jeho příznaky začnete řešit včas.

Nejlepším způsobem, jak se vyhnout gastritidě, je dodržovat zdravou životosprávu. Důležitý je správný jídelníček a omezení stresu. Vyhnout byste se měli i častému užívání běžně dostupných léků, zejména těch, které obsahují paracetamol.

Zdroj foto: wwww.pixabay.com

Autor

Komentáře k článku