Domácí chléb s droždím: recept na voňavý a křupavý chleba

0

Každá žena, která si přeje býti hospodyňkou, by měla umět upéct chleba – to vám řekne každá babička, která má pečení jistě v malíčku. Pokud jste se rozhodla, že tuhle výzvu také zmáknete, vyzkoušejte náš recept na chléb z droždí.

Droždí jsou kvasinky, které se při správných podmínkách množí a produkují oxid uhličitý, což způsobuje, že těsto kyne.

Recept na domácí chléb s droždím

Ingredience:

 • 500 g hladké mouky
 • 300 ml vlažné vody
 • balíček (cca 7 g) suchého droždí
 • lžička soli

lžíce cukru nebo medu

 • lžíce olivového oleje

Postup:

 1. Příprava droždí: Ve vlažné vodě rozpusťte cukr nebo med. Přidejte droždí a nechte směs stát asi 5-10 minut, dokud se nezačne tvořit pěna. To znamená, že droždí je aktivní.
 2. Těsto: V míse smíchejte mouku a sůl. Přidejte aktivované droždí a směs dobře promíchejte. Pokud používáte olivový olej, přidejte ho nyní. Pokračujte v mísení těsta, dokud se všechny ingredience nespojí.
 3. Vytváření těsta: Vylijte těsto na moukou posypaný pracovní povrch a hněťte je 10-15 minut, dokud nebude hladké a elastické. Pokud je těsto příliš lepkavé, přidejte trochu mouky.
 4. Kynutí: Vraťte těsto zpět do mísy, zakryjte utěrkou a nechte je kynout na teplém místě asi 1-2 hodiny, nebo dokud se těsto zdvojnásobí.
 5. Tvarování a druhé kynutí: Zformulujte těsto do požadovaného tvaru a umístěte ho do vymazané a moukou vysypané formy. Opět zakryjte utěrkou a nechte těsto opět kynout asi 30-60 minut, dokud se zvětší.
 6. Pečení: Předehřejte troubu na 220 °C. Umístěte chléb do trouby a pečte asi 25-30 minut, dokud není chléb zlatavý a když na něj klepnete ze spodní strany, tak vydává dutý zvuk.
 7. Ochlazení: Nechte chléb vychladnout na mřížce před krájením. Pokud chléb nakrájíte, když je ještě horký, může být uvnitř vlhký a lepivý.

Jak upéct ten nejlepší chleba?

Pečení chleba s droždím může být náročné, ale pokud zkusíte tyto tipy, určitě se vám to povede.

Teplota a čas kynutí: Ujistěte se, že máte správnou teplotu pro kynutí. Teplé místo bez průvanu je ideální. Chléb může potřebovat více nebo méně času na kynutí v závislosti na teplotě. Pokud je těsto zdvojnásobeno, je připraveno.

Kontrola kynutí: Pro kontrolu, zda je těsto dostatečně nakynuté, můžete použít test prstem. Lehce stiskněte těsto prstem – pokud se pomalu vrátí zpět, je připraveno.

Pečení s párou: Pro křupavou kůrku můžete do trouby přidat páru. To můžete udělat například tím, že vložíte do spodní části trouby nádobu s vodou nebo vstřiknete do trouby vodu rozprašovačem během prvních několika minut pečení.

Jak vylepšit domácí chléb?

Tento základní recept můžete ozvláštnit o spoustu dalších ingrediencí, které chlebu dodají specifickou chuť a strukturu.

Semínka: Můžete přidat semínka jako slunečnicová, sezamová, lněná, dýňová, nebo chia. Přidejte je buď do těsta, nebo jimi posypte povrchu chleba před pečením.

Ořechy a sušené ovoce: Vlašské, lískové, mandle nebo pekanové ořechy, rozinky, brusinky, meruňky nebo fíky dodají chlebu křupavost a bohatou sladkou chuť.

Bylinky a koření: Rozmarýn, tymián, oregano, kmín nebo koriandr jsou skvělou volbou pro přidání do těsta. Také můžete přidat česnek nebo cibuli pro silnější chuť.

Sýr a olivy: Pokud máte raději bohatou a slanější chuť, přidejte do chlebu sýr a nasekané zelené olivy.

Zelenina: Přidání strouhané mrkve, cukety nebo dýně dodá vlhkost a výživu.

Při přidávání těchto ingrediencí je důležité upravit množství mouky a vody v receptu, aby bylo těsto správně vlhké a kynulo správně.

Zdroj foto: www.freepik.com

Autor

Komentáře k článku