5 tipů, jak zvýšit hodný cholesterol v těle

0

Mnoho z nás považujeme cholesterol za škodlivý, ale víte, že existuje špatný a tzv. hodný cholesterol, který je pro naše tělo prospěšný? Hodný cholesterol nebo taky HDL je pro tělo nezbytný, pomáhá nejen odstraňovat přebytečný cholesterol z krve, ale také snižuje šance na zdravotní rizika, jako je infarkt nebo mrtvice. Přinášíme vám tipy, jak množství HDL cholesterolu v těle podpořit.

Fyzické cvičení

Fyzické cvičení má nesčetné zdravotní přínosy, jedním z nich je zvýšení HDL. Pravidelné cvičení nebo fyzická aktivita v jakékoli formě zvyšuje množství hodného cholesterolu v těle. Navíc snižuje množství toho nesprávného cholesterolu v těle.

Konzumace oleje bohatého na mononenasycené mastné kyseliny

Množství cholesterolu také ovlivňuje i olej, který používáme při vaření. Pro zvýšení množství hodného cholesterolu v těle by měl být ve stravě zahrnut olej bohatý na mononenasycené mastné kyseliny. K tomu můžete použít panenský olivový olej v jídle. Pokud však nemůžete takový olej používat pravidelně, mějte na paměti, že běžný olej, který používáte, nesmíte ohřívat vícekrát. Při opakovaném zahřívání se mění jeho složení, kdy se mononenasycené mastné kyseliny mění na transmastné kyseliny. Tímto způsobem se místo hodného cholesterolu zvyšuje množství špatného cholesterolu v těle.

Také ryby mohou být užitečné

Jestliže chcete zvýšit množství hodného cholesterolu v těle, pak byste měli do svého jídelníčku zařadit ryby. Ryby můžete konzumovat dvakrát až třikrát týdně. Jsou bohaté na omega-3 mastné kyseliny a mají mnoho zdravotních výhod.

Zaměřte se na fialovou

Antokyany jsou přítomny ve fialové zelenině a ovoci, které jsou pro naše tělo velmi přínosné. Pro zvýšení hodného cholesterolu v těle zařaďte do svého jídelníčku fialově zbarvené ovoce a zeleninu (lilek, borůvky, ostružiny, fialové hroznové víno, zelí apod.).

Řekněte ne polotovarům

Polotovary a jídla z fast foodů nepříznivě ovlivňují naše zdraví a jsou zodpovědné za usazování špatného cholesterolu v našem těle. Chipsy a smažené pokrmy se staly nedílnou součástí našeho jídelníčku. Tyto potraviny obsahují umělé trans-tuky. Jejich konzumace zvyšuje množství špatného cholesterolu v těle. Proto se těmto potravinám musíte co nejvíce vyhýbat.

Zdroj foto: pixabay.com

Autor

Komentáře k článku