5 nejčastějších lží, které říkáte svým dětem

0

Každý ví, že lhát se nemá! A ten kdo lže, půjde do pekla. Připomíná vám to něco? Možná vám momentálně došlo, že i my rodiče lžeme svým dětem. Rodiče svým dětem neříkají pravdu tak často, jak si myslí. Stačí se podívat na věc z jiného úhlu.

Ono v podestě není lež jako lež. Některé lži mohou být opravdu nestoudné a opovrženíhodné, zatímco jiné pro dobro věci a milosrdné. Nicméně o lež tak či onak jde. Pojďme se společně podívat na nejčastější lži, kterých se rodiče dopouštějí.

Ježíšek ti to přinese, když budeš hodná

Ať už máte holčičku nebo kluka, který se dožaduje hračky, nejčastější lží rodičů bývá: Ježíšek ti to donese, když budeš hodná/hodný. V opačném případě by trvalo docela dlouho dostat dítě z hračkářství a pravděpodobně by se to neobešlo bez pořádného divadla. Samozřejmě ne každý rodič se uchyluje k takové manipulaci a ne pokaždé. Nicméně Ježíšek do života dětí patří a mimo to, že přináší dárečky „hodným“dětem je často využíván k dosažení konkrétního cíle i mimo svou sezónu (Vánoce).

Když ihned nepůjdeš, nechám tě tady

Vašemu dítěti se líbí v cukrárně a hltá i očima všechny ty barevné bonbónky a ne a ne ho odtamtud dostat? Sledujete nervózně čas na hodinkách a svou porci sladkostí už dítě dostalo, přesto trucuje a nehodlá cukrárnu opustit. To je přesně okamžik, kdy se vysloví lež. Buď okamžitě půjdeš se mnou, nebo tě tady nechám. Sami dobře víte, že byste to neudělali. Pomocí této lži se rodiče snaží dítě přesvědčit, aby poslechlo.

Křeček odešel do světa

Když jsem byla malá a umřel mi křeček, řekla mi maminka, že šel na vandr a určitě se vrátí. Vrátil se, ale měl jinou barvu očí i srsti 🙂 Když jsem pak byla větší a ptala se na Šmudlíka, řekla mi samozřejmě pravdu. Ale poté, co jsem ztropila scénu po úmrtí rybičky, už nehodlala riskovat můj psychický stav. Šlo o milosrdnou lež. Nebudeme zde dnes rozebírat, zda je to správné či nikoliv. Ale milosrdných lží se rodiče dopouštějí často. Chtějí své děti uchránit před smutkem, žalem a realitou. Což může být později na škodu.

Ten oběd musíš sníst, jinak nevyrosteš

Snažíte se do svých dětí nacpat alespoň půlku oběda a už nezabírá lžička ala letadlo, ani říkačky za maminku, za tatínka, za dědečka? Pak možná používáte něco lstivějšího. Když to nesníš, budeš malý/malá a nevyrosteš. Všechny děti tě předrostou. tato lež není vhodnou metodou! Přesvědčíte se o tom za pár let. Můžete v dítěti vypěstovat negativní vztah k jídlu.

Když si neumyješ zoubky, vypadnou ti

Čištění zubů je aktivita, která děti příliš netěší a nebaví. Proto si rodiče vymýšlejí báchorky o padání nebo černání zubů. Lépe by bylo dítěti vysvětlit, jak to opravdu je. V podstatě nejde o lež, protože pokud nenaučíme dítě této rutině, skutečně riskuje pozdější problémy s ústní dutinou. Ale je potřeba to dítěti vysvětlit tak, jak to opravdu je. Aby neusínalo v hrůze, že mu do rána zčernají zoubky.

Další příklady lží začínající větou

Paní doktorka říkala…

Nemám u sebe peníze…

Večer chodí strašidla…

Ještě kousek a už jsme tam…

 

Autor

Mezi můj největší koníček, který mi zabírá většinu času, patří psaní článků. Ale protože je potřeba i trochu žít mimo domov věnuji se 4x týdně sportovním aktivitám. O víkendu ráda odpočívám u kreativního tvoření a vymýšlím ruční dekorace.

Komentáře k článku