Crohnova nemoc

0

Crohnova nemoc je chronický zánět trávicí trubice, nejčastěji tenkého střeva. Dále také napadá tlusté střevo , vzácně jícen či dutinu ústní. Nemoc  vzniká na základě imunitních procesů a genetické dispozice. Spustit ji ovšem může  bakteriální či virová infekce. Většinou se objeví v období mezi 20. až 40. rokem.

shutterstock_188333624

Prevence

Bohužel žádná rada na  100% prevenci, zatím neexistuje. Doporučuje se ovšem změnit stravu, a omezit rafinované cukry.

Na akutní zhoršení či návrat  nemoci působí kouření, užívání nesteroidních antirevmatik(Brufen, Acylpyrin,…) a hormonální antikoncepce.

Osoby, v jejichž rodině se již Crohnova nemoc vyskytuje, by měli být sledováni na gastroenterolo­gických pracovištích, aby se případné propuknutí nemoci zachytilo včas. Mají totiž mnohonásobně vyšší riziko této nemoci

Onemocnění probíhá většinou chronicky, střídají se období vzplanutí s obdobími, kdy je pacient bez obtíží.

Příznaky : bolesti břicha, vleklé průjmy, mírné teploty, únava a ztráta váhy. Může se objevit zvracení, křeče, zástava plynů a zřídka krev ve stolici. Mohou se vyskytnout bolesti kloubů,ledvinné a žlučové kameny, zánět duhovky a závěsného aparátu oka nebo kožní onemocnění.

Pokud se tyto potíže po nějaké době několikrát opakuj navštivte urychleně svého lékaře.

Léčba

Léčba je dlouhodobá. Obecně se doporučuje odpočívat a nevydávat nezbytně moc energie. Dále je to vhodná strava se zastoupením všech nutričních složek a energeticky přiměřená vzhledem k omezení fyzické aktivity. V těžších případech vzplanutí nemoci se podává chemicky definovaná potrava sondou přímo do tenkého střeva, aby nebylo zatěžováno mechanickým zpracováním. Krajní možností je parenterální výživa, kdy se trávicí trakt úplně obchází a pacient tak dostává všechny živiny, vitaminy a minerály do žilního řečiště.

Při těžším průběhu nemoci se podávají kortikoidy v nárazové vyšší dávce, která se postupně snižuje. Vzhledem Pokud nastanou komplikace (ucpání střeva, šíření zánětu prostřednictvím píštělí do jiných orgánů a další), nebo nepomáhá jiná léčba, je třeba podstoupit operaci. Prognóza Crohnovy nemoci je nevyzpytatelná. Onemocnění se může během let zhoršovat, nebo zůstává stabilní s mírnou aktivitou. Někdy může dojít k úplnému uzdravení, jindy se nemoc objeví znovu. Důležité je respektovat léčebná opatření.

Share.

About Author

Leave A Reply