Jaká dětská onemocnění můžeme očekávat na podzim?

0

Začíná podzim, což jde ruku v ruce s rýmičkami a bolavými hlavičkami našich dětí. V loňském roce se v zemi po pandemickém útlumu znovu objevilo několik sezónních virů. Jaká dětská onemocnění můžete očekávat od podzimu?

Dětská onemocnění na podzim

Streptokok

Streptokok v krku je vysoce nakažlivá bakteriální infekce krku a mandlí způsobená bakteriemi streptokoka skupiny A. Nejčastěji se projevuje u dětí a dospívajících. Streptokok se mezi lidmi šíří kapénkami z dýchacích cest a při těsném kontaktu dětí ve třídách se mu skvěle daří. Streptokok se může vyskytnout kdykoli během roku, ale vrchol sezóny je obvykle od prosince do dubna.

Mezi příznaky streptokokové angíny patří bolest nebo škrábání v krku, červené, oteklé mandle, horečka, bolest při polykání a bolesti hlavy nebo těla.

Streptokoka lze léčit antibiotiky a příznaky se obvykle zlepší do dvou dnů od zahájení léčby. Pokud se streptokok neléčí, může vést ke komplikacím, jako jsou abscesy, infekce uší nebo dutin nebo revmatická horečka.

COVID-19

Počet koronavirových infekcí a hospitalizací se v posledních týdnech opět začíná zvyšovat. Od doby, kdy opět začala škola, zaznamenalo mnoho pediatrů nárůst případů tohoto onemocnění u dětí. Intenzita nárůstu onemocnění letos na podzim může záviset na závažnosti a nakažlivosti nových variant. Pokud je test dítěte pozitivní, mělo by zůstat doma nejméně pět dní, dokud nebudou dva testy negativní.

Respirační syncytiální virus neboli RSV

RSV je běžný respirační virus u dětí, který obvykle způsobuje mírné příznaky podobné nachlazení. Může také způsobovat sípání a dýchací potíže, zejména u dětí se základním plicním onemocněním. V závažných případech může vést ke komplikacím, jako je zápal plic.

Neexistuje žádná specifická léčba RSV, ale doporučuje se podpůrná péče po dobu, kdy virus probíhá, což obvykle trvá přibližně jeden týden. Pokud má dítě RSV, rodiče by se měli obrátit na svého pediatra nebo zajít na místní pohotovost, pokud vidí jakékoli známky respiračních potíží nebo dehydratace.

Chřipka

Chřipka je vysoce nakažlivá virová infekce, která způsobuje mírné až závažné onemocnění. Mezi příznaky chřipky patří horečka, kašel, bolesti v krku, ucpaný nos, bolesti těla, únava a zimnice. Většina dětí se zotaví sama, ale antivirotika proti chřipce mohou omezit závažnost onemocnění.

Očkování proti sezónní chřipce je bezpečné a účinné pro všechny ve věku od 6 měsíců. Děti by se měly nechat naočkovat v září nebo v říjnu.

Nachlazení a další viry

Každý podzim mohou rodiče očekávat obvyklou škálu virů, které způsobují příznaky nachlazení, jako je překrvení, kýchání, rýma, bolest hlavy a kašel. Patří mezi ně mimo jiné rhinovirus, adenovirus, parainfluenza a hMPV.

Rhinovirus je nejčastější příčinou nachlazení u dětí a v posledních letech stále koluje ve vysokém počtu. V ojedinělých případech může vést i k hospitalizaci.

Další častou příčinou respiračních onemocnění u dětí jsou viry lidské parainfluenzy. Kromě příznaků nachlazení se parainfluenza může u dětí projevit jako krup, který způsobuje zduření dýchacích cest a „štěkavý“ kašel.

Zánět spojivek

Rodiče na podzim očekávat také častější výskyt zánětu spojivek, který může být způsoben viry nebo bakteriemi. Příznaky obvykle zahrnují zarudnutí, slzení, svědění nebo výtok z jednoho nebo obou očí.

Existuje spousta faktorů, které nám pomáhají rozhodnout, zda se pravděpodobně jedná o bakteriální nebo virovou infekci, a proto je důležité konzultovat s lékařem, pokud má dítě příznaky tohoto zánětu.

Žaludeční viry

Další častou – a velmi nepříjemnou nemocí, kvůli které děti každoročně nechodí do školy, je gastroenteritida neboli zánět sliznice trávicího traktu. Ten způsobuje zvracení, průjem a žaludeční křeče. Viry, které způsobují gastrointestinální onemocnění, jsou vysoce nakažlivé a mohou se šířit ve třídách a doma v rodinách vysokou rychlostí.

Většina dětí se zotaví sama doma s podpůrnou péčí. Klíčová je hydratace a odpočinek. Žaludeční virózy trvají obvykle tři až pět dní a děti je obvykle zvládají docela dobře.

Zdroj foto: www.freepik.com

Autor

Komentáře k článku