Žlučníková dieta

0

Žlučník je orgánem, který je pro lidské tělo velmi důležitý, jelikož právě on dokáže produkovat žluč, která je schopna díky svým vlastnostem rozpustit tuky, které běžně přijímáme potravě. Díky žluči je upravováno i prostředí v žaloudku. To je ve své zásadě poměrně kyselé a žluč jej upravuje natolik, že je schopno efektivně pomoct stravovat fakticky všechny potraviny. Pokud ale máte problémy se žlučníkem, je zapotřebí kromě návštěvy lékaře držet tu správnou dietu. Žlučníková dieta je tedy přímo určena pro ty, kteří trpí problémy se žlučníkem. Nejedná se o žádný typ redukční diety, jež má vést ke shození přebytečných kilogramů.

Jak by měl vypadat jídelníček?

Pokud jako pacient nebudete tuto dietu opravdu přísně dodržovat, může u vás dojít k obrovským problémům a zdravotním komplikacím. Základem je především dodržování pravidel zdravého stravování. Během dne je zapotřebí jíst alespoň pětkrát, a to po menších dávkách. Mezi jídly musí být také přestávka. Ideální délka této přestávky činí 2 až 3 hodiny. Všechny pokrmy by měly být připravovány z čerstvých surovin. Příprava by měla také odpovídat charakteru diety. Nesmí se tedy jednat o jídla smažená anebo grilovaná na oleji.

Doporučované potraviny

Mezi doporučované potraviny se řadí určitě maso. Vybírejte si ale takové, které je maximálně libové a neobsahuje viditelný tuk. Jíst můžete i vnitřnosti. Z uzeniny se doporučuje pouze nízkotučná šunka drůbežího původu. Z mléčných výrobků byste také měli vybírat ty mající snížený obsah tuku. Z příloh je ideální dávat na talíř vařené brambory anebo bramborovou kaši. Pokud máte rádi koláče, tak nezoufejte, jelikož i kynuté koláče nejsou na seznamu zakazovaných potravin. K pití je nejvhodnější voda anebo ovocné šťávy či slabá káva.

Nevhodné potraviny

Z nevhodných potravin vybíráme zejména alkohol. Toho byste se v podobě pálenek anebo vína měli vystříhat. Nedoporučují se ale ani ryby a mléčné výrobky mající vysoký obsah tuku. Dále určitě nejezte chipsy, hranolky anebo jinak na tuku upravované brambory. Pozor si dejte i na silně kořeněné pokrmy. Těm je vhodnější se úplně vyhnout.

Autor

Komentáře k článku