Co vám pomůže začlenit se v nové práci

0

Zapadnout do kolektivu je jedním z důležitých kroků při nástupu do nového zaměstnání. Ne každý člověk má to štěstí živit se práci snů, když už má však chodit do práce, měl by se tam cítit dobře. V zaměstnání trávíme většinu dne, tudíž to jak se tam cítíme, dokáže ovlivnit, jak se budeme cítit po zbytek dne.

Vztahy mohou být na pracovišti přátelské, ale také vyostřené. Každá firma má svou podnikovou kulturu a pracovat pro ni, znamená stát se její součástí. Jít první den do nového zaměstnání může řadě lidem přidělat starosti, ovšem už na konci dne si sami řeknou, že měli zbytečné obavy. Aby byl začátek co nejhladší, připravili jsme pro vás pár tipů, díky nimž se vám podaří překonat počáteční trému.

Oblečení

Ještě než nastoupíte do nové práce, měli byste znát, jaký druh oděvu se od vaší pozice očekává. Ideálně, když to zjistíte již na pohovoru. Dnes už se v mnoha společnostech nevyžaduje formální oblečení, přesto si to raději předem zjistěte.

Čas na změnu

Jestliže jste v minulém zaměstnání dělali něco, o čem si myslíte, že by vám v nové práci neprošlo, patrně přišel čas na změnu. Ať už je to o pět minut pozdní příchod, prodlužování přestávek a jiné zlozvyky. Začněte dělat věci správně a zapište se jako spolehliví lidé.

Nebojte se požádat o pomoc

Žádný učený z nebe nespadl. Pokud v nové firmě dělají věci jinak, než jste byli zvyklí, není ostuda požádat o pomoc. Pořád je to lepší, než dělat velká ramena a předstírat, že jste snědli všechnu moudrost světa. Když kolegové uvidí zájem, rádi vám pomohou a díky tomu prolomíte i ledy.

Nestresujte

Nikdo neočekává, že budete v prvních dnech a týdnech podávat vynikající výkony. Než se seznámíte s okolím, kolegy i práci chvíli potrvá. Uklidněte se, nestresujte a dejte sami sobě čas. Sebejistota se dostaví.

Zůstaňte nestranní

Jestliže se vyskytne mezi vašimi kolegy nějaký spor, zůstaňte nestranní a nechytejte se ani jedné strany. Řekněte na rovinu, že jste nováček a nevíte, jak to tam chodí. Prostě se nechtejte žádných klepů.

Autor

Mezi můj největší koníček, který mi zabírá většinu času, patří psaní článků. Ale protože je potřeba i trochu žít mimo domov věnuji se 4x týdně sportovním aktivitám. O víkendu ráda odpočívám u kreativního tvoření a vymýšlím ruční dekorace.

Komentáře k článku