Těhotenství v pokročilém věku: Na co se připravit?

0

Věk je jedním z nejdůležitějších faktorů pro to stát se matkou. S přibývajícím věkem klesá plodnost a zvyšuje se také související riziko jak s otěhotněním, tak s vývojem plotu a probíhajícím těhotenstvím. V tomto článku vám prozradíme, na co podle odborníků pamatovat, pokud budete plánovat těhotenství v pozdním věku.

Ideální věk

Věk mezi 20 až 29 lety je ideální věk pro těhotenství. V tomto věku je plodnost nejvyšší. Jelikož jsou vajíčka nejkvalitnější, toto období se považuje za nejlepší pro těhotenství. Rizika těhotenství jsou v této fázi také velmi nízká.

30 až 39 let

Jakmile žena překročí třicítku, její plodnost začne postupně klesat, dochází ke snížení počtu vajíček. Riziko potratu a genetických abnormalit se začíná zvyšovat po 35. roce života. Během této doby se také mohou objevit potíže s normálním porodem. Plod může také čelit některým zdravotním problémům, zvyšuje se i šance na potrat. Proto ženy ve vyšším věku jsou více hlídány a podstupují mnohem širší vyšetření oproti ženám předchozí věkové kategorie. Onemocnění jako cukrovka a vysoký krevní tlak jsou mnohem častější než u žen mladších.

40 a více

V tomto věku klesá pravděpodobnost početí o 35 procent. Důvodem je pokles počtu vajíček a jejich mnohem nižší kvalita, což brání procesu početí. V tomto věku jsou dalšími přidruženými riziky narození nevyvinutého dítěte, nízká porodní váha, vrozené vady, narození mrtvého dítěte nebo úmrtí kojence krátce po narození. Proto jsou některá další vyšetření naprosto nezbytná.

Zmrazení vajíček

Pokud se plánujete stát matkou v pozdějším věku, můžete si nechat zmrazit vajíčka, čímž dojde ke snížení rizika možných problémů během těhotenství. 

Mnoho léčebných technik

Pokud je vám více než 35 let, můžete se potýkat s problémy související s plodností. Techniky jako technologie asistované reprodukce (ART) mohou pomoci při početí pomocí léků nebo IVF.

Plánujete pozdní těhotenství?

Zdroj foto: pixabay.com

Autor

Komentáře k článku