Rosí se vám okna? Tyto tipy nabízí praktické řešení

1

Zejména během chladných dní se můžeme každé ráno budit s otázkou, co stojí za orosenými okny. Problémem je vysoká vzdušná vlhkost, která při kontaktu s chladným povrchem oken vytváří nežádoucí mokrý film na oknech.

Riziko pro zdraví

Nejenže jsou orosená okna nehezká na pohled a jejich údržba je tak náročnější, ale hlavně mohou také způsobit zdravotní potíže. Jestliže totiž orosená okna nebudete řešit, zvýšená vlhkost nabízí přímo skvělé podmínky pro růst různých plísní. Ty pak mohou způsobovat zdravotní potíže podobné nachlazení – rýmu, kašel a podobně. Proto je třeba začít tento problém řešit rychle, aby nedocházelo k růstu nežádoucí mikroorganismů, které nás mohou ohrožovat.

Otírání oken

Často kladenou otázkou je, zda je správným řešením vlhkost z oken otírat. Stírat vlhkost z oken byste měly pravidelně, jelikož to zabrání růstu plísní.

  • Skvěle poslouží teplá voda s libovolným čistícím prostředkem, použitý hadřík je však nutné vyprat a zbavit všech možných patogenů.
  • Následně okno setřete ještě suchou utěrkou, praktickým řešením jsou ty papírové, které můžete po použití rovnou vyhodit a neriskovat tak kontaminaci.
  • Otírat z oken vlhkost je důležité, bohužel se však nejedná o dlouhodobé řešení, které by vás tohoto problému zbavilo.

Odvlhčovač vzduchu

Abyste zamezili shromažďování vlhkosti na oknech, je třeba nejprve se zbavit vzdušné vlhkosti. K tomu vám pomůže hlavně odvlhčovač vzduchu. Při vybírání je třeba být pečlivá, aby vybraný přístroj byl tichý a zbytečně nevysušoval místnost. Případným řešením, které omezí vlhkost ve vzduchu je také používání digestoře při vaření či ventilátoru v koupelně. Právě odtud se totiž dostává nejvíce vlhkosti.

Snažte se větrat intenzivně, ovšem po krátkou dobu. Díky tomu dostanete dovnitř čerstvý vzduch, nikoliv vlhkost. Jednorázovým řešením, které pomůže, je otírání oken do sucha. Jestliže však problém přetrvává, je třeba řešit jeho původce.

Zdroj foto: www.pixabay.com

Autor

1 komentář

  1. Nerosí se mi okna, ale zeď. Bydlíme v novostavbě a musíme řešit plíseň. Manžel se domáhá nápravy u prodejce, ale je ticho po pěšině.

Komentáře k článku