Romantika podzimního cestování

0

Léto je nenávratně pryč, děti si opět zvykly na školní docházku a my odcházíme do zaměstnánípráce již zav šerau a často i v dešti. To ale k podzimnímu času v našich končinách neodmyslitelně patří. Některé obchody začnou již brzy s vánoční výzdobou. A koloběh se tak bude opakovat.

Tento čas, kdy na teplé slunné dny budeme jen vzpomínat, nemusíme trávit jen doma, ale můžeme si jej zpestřit třeba cestováním. Někteří lidé využijí toto roční období k dovolené, kterou nestihli během léta, většina z nás si ale tyto dny bude užívat jen prodlouženými víkendy. Regulérní dovolená, pokud ji chceme trávit u teplého moře, totiž vyžaduje mnohem více času, zejména toho na cestování. Nejbližší destinace u teplého moře jsou vzdálené kolem šesti hodin letu. I když cesta tam i zpět se vejde do víkendu, času na relaxaci mít moc nebudeme. Zvládneme tak večeři a maximálně jednu či dvě noci v hotelu.

Ideální se proto jeví právě prodloužené víkendy někde poblíž. My, kteří rádi cestujeme, víme, že romantický víkend v Paříži je kouzelný, podobně jako v jiných evropských velkoměstech. Pochopitelně i program na místě je důležitý. Rozdíl však je, zda budeme tyto víkendové dny trávit jen procházkami po městě s občasnými zastávkami na kávu nebo víno v některé příjemné kavárničce a po zbytek dne se budeme jen bezcílně rozhlížet po okolních krásách a před večerním návratem do hotelu si zajdeme do některé místní restaurace na romantickou večeři. Pobyt v takovém velkoměstě můžeme využít ale i k poznávání. V rámci krátkého času to však vyžaduje brzy ráno vstát a hned po snídani se vydat na místa, která jsme si předem vytipovali. Je dobré si udělat přípravu, abychom toho stihli co nejvíce. I když pak k večeru budeme omámenií krásou města a budou nás bolet nohy po celodenním chození, večer si můžeme užít s veškerou romantikou.

Mezi nejromantičtější evropská města můžeme vedle Paříže směle zařadit i Řím a Barcelonu. Pokud ale chceme objevovat i jiná místa než ta, která jsou všeobecně známá, nebo se jen momentálně necítíme na to tam v současné době cestovat, můžeme si udělat víkend i jinde, kde je krásně. Takových míst nabízí Evropa velké množství. Italské Toskánsko, proslavené třeba filmem „Pod toskánským sluncem“, francouzská Bretaň, která se sice v podobném filmu neobjevuje, ale ústřice se šampaňským tam mají vynikající a příroda je víc než nádherná. Vyrazit můžeme i do některého z báječných rakouských wellness hotelů a víkend spojit s procházkou po alpských stezkách, nebo navštívit maďarské termální lázně s přenocováním v některém roztomilém rodinném penzionu. Romantické duše, inspirované seriálem „Cizinka“, mohou zamířit objevovat krásy skotské Vysočiny nebo podle knih Ingy Lindström se vydat do Švédska a projíždět se v kabrioletu nádhernou krajinou. Pokud zatím známe podobná místa jen z televize anebo z kina, můžeme se obávat, že obrazy zachycené ve filmu, umně sestříhané a navíc doplněnés některými částmi natočenými ve zcela jiných zemích, budou na hony vzdálené realitě. Takové obavy však nejsou namístě. Pokud již máme dostatek cestovatelských zkušeností, víme, že to podstatné z filmového pozadí odpovídá realitě.

Romantický víkend, ať již ho trávíme kdekoli, je hlavně o partnerovi, se kterým tento čas budeme trávit. To je naprostý základ. Protože pokud je náš partner spřízněná a navíc romantická duše, je pak vlastně jedno, kde si budeme společný čas užívat. Romantický víkend se totiž dá skvěle strávit i doma, jen s tím rozdílem, že děti svěříme babičkám a domácí starosti od úklidu přes, praní, žehlení až po vaření vypustíme. Prostě stačí být jen spolu v příjemné atmosféře. To, čemu se budeme věnovat, je lepší neplánovat. Ideální je užívat si společný čas tak, jak se nám bude v daný moment společně chtít.

Domácí romantické víkendy jsou sice moc pěkné, ale občas je přece jen lepší si společné chvíle okořenit v cizím prostředí. Není třeba jezdit hned do Paříže, byť je opravdu krásná. I výlet po českých anebo moravských městech a vesničkách si můžeme romanticky užít. Třeba jihočeské Slavonice s charakteristickým náměstím plným kouzelných domů, kde si v obchůdku s mařížskou keramikou můžeme namalovat vlastní, třeba zrovna romantický, obrázek na hrneček. Nebo společný výlet do Telče také stojí za to. Podobných míst je ale u nás nepřeberně, stačí si jen vybrat podle chuti.

Podzimní, často deštivé, dny, jsou dlouhé a každé pozitivní zpestření je vítané. Záleží opravdu jen na nás, jak si svůj nepracovní čas rozložíme a čemu dáme přednost. Je naprosto přirozené, že někteří z nás cestují rádi, stejně tak jako jiní rádi tráví čas u domácího krbu. Navíc ne každý chce, a hlavně může, cestovat, byť jen po vlastní zemi. Přesto, anebo právě proto je možné i příjemné si prožít pěkný čas doma, nebo stačí si během dne zajít na procházku do míst, kolem kterých třeba často jezdíme do zaměstnánípráce, ale která vlastně ani neznáme. V Praze to může být obora Hvězda nebo Cibulecký háj o rozloze téměř 20 ha, s rozhlednou a čínským pavilonem. Taková procházka na čerstvém vzduchu rozproudí v žilách krev a pozitivně naladí mysl. Večer s partnerem pak jistě proběhne ve zcela jiném duchu, než když se budeme celý den věnovat domácím pracím.

Míst, která je možné navštívit, je mnoho. Stejně tak je i mnoho činností, které jsou pro nás romantické, a to se odvíjí i od našeho věku. Podvečerní tanec při klasické hudbě bude ideální spíš pro dříve narozené, podobně jako odpolední čaj. Noční návštěva baru nebo diskotéky či klubu může uspokojit mladší ročníky. Odrostlejší děti, vlastně teenageři, půjdou na procházku do parku i přesto, že bude venku pršet.

Který romantický víkend s partnerem bude ten nejlepší? Ten v cizině, v pohodlí domova, v  parku, nebo jinde? Nejlépe prožitý víkend bude takový, který bude vyhovovat nám. Takový, který strávíme v romantické atmosféře a který nás příjemně naladí do dalších dní, dní plných běžných pracovních, domácích anebo školních povinností. A čím častěji se nám podaří si pěkný, nejen romantický, víkend prožít, tím lépe.

Zdroj náhledové fotografie: Pixabay

Autor

Komentáře k článku