Proteinová dieta

0

Proteinová diety bývá často označována i jako ketonová anebo ketogenní. Jejím základem je minimalizování sacharidů v příjmu potravin. Jedná se prakticky o typ půstu, který dokáže šetřit proteiny. V potravinách do sebe dostáváme celkem jakési tři hlavní složky. Jsou jimi bílkoviny, tuky a sacharidy. Jedná se o tři základní zdroje přijímané energie. U proteinové diety je ideální dávat tělu především proteiny, tedy vesměs bílkoviny a vlákninu. Omezit bychom měli v maximální možné míře sacharidy a tuky.

Jak upravit jídelníček?

Upravení jídelníčku není nijak složité. Prostě a jednoduše pouze vynechejte ty typy potravin, které obsahují vysoké procento sacharidů a tuků. Je možné volit jak klasické potraviny, z nichž budeme vybírat, tak i jídlo, jež je již přímo připraveno pro tento typ diety. Jedná se vlastně o mnohé bílkovinné preparáty. Sehnat se dají jak v supermarketech, tak i ve většině prodejen, které se zabývají zdravým stravováním.

Doporučené potraviny

Proteinová dieta se nejčastěji drží s opravdu vysokým příjmem zeleniny. Většina zeleniny obsahuje poměrně málo sacharidů. Ideální volbu představují okurky, fazolové lusky anebo žampiony či jiné houby. Z masa se jeví jako nejvhodnější kuřecí maso či maso z králíka. Vhodné j ale i liboví hovězí či telecí maso. Dát si můžete klidně i méně tučné ryby. Na pití si dopřejte třeba černý či zelený čaj anebo minerálky, jež ale budou neochucené. Zamlsat si můžete na čokoládě s vysokým procentem kakaa.

Zakázané potraviny

Hlavními nepřáteli jsou při proteinové dietě především tuky a sůl. Vyvarujte se tedy tučného a slaného masa. Pozor taktéž na sacharidy ukryté v ovocných čajích anebo v alkoholických nápojích. Nepřípustné jsou i hranolky a jakákoli jídla připravovaná smažením. Zapomeňte i na sladkosti, mimo již zmiňované menší množství kvalitní tmavé čokolády.

Autor

Komentáře k článku