Proč chodit do sauny na podzim a v zimě?

0

Chození do sauny je zdraví prospěšné, není o tom žádných pochyb. K dosažení těch nejlepších výsledků je nutné provádět saunování správně. Podzim a zima jsou pro tuto činnost jako stvořené a nejen proto, že si prohřejeme kosti, zatímco venku mrzne, až praští. Pravidelné navštěvování sauny na podzim a v zimě skutečně prospívá zdraví.

S podzimem jak jistě víte, souvisí únava, chřipka a nachlazení. Díky saunování se člověk jednak příjemně relaxuje, ale také posílí imunitní systém. Patrně každý by si přál mít lepší obranyschopnost a odolat v tomto období veškerým bacilům navzdory chřipkovým epidemiím. Pravdou je, že pravidelní návštěvníci sauny mívají silnější imunitu a tudíž se nemusí obávat každého kýchnutí v dopravním prostředku. Kašel, rýma či nachlazení je totiž jen tak neskolí.

Ať je léto nebo zima…

Návštěva sauny je zdraví prospěšná, ať je léto nebo zima. Přispívá k posílení imunity, pomáhá při kožních, pohybových i dechových potížích. Pomáhá zlepšit krevní oběh a snižuje citlivost svalů. Proto se saunování doporučuje rovněž sportovcům. Přeci jen chození do sauny v zimě či na podzim má své výhody. Které to jsou?

  • Ze sauny rovnou na mráz – posílíte tím imunitu
  • Odpočinek – to je přesně to, co pomůže zažehnat podzimní únavu
  • Psychická pohoda – padly na vás chmury spojené s úbytkem sluníčka? Zahřejte se v sauně, relaxujte a dostanete se snáze do lepší pohody
  • Zhubnete do plavek – horko zrychluje metabolismus, díky čemuž můžete zhubnout pár kilo. Ovšem nestačí jít 2x, chce to pravidelnou návštěvu sauny
  • Zahřejete se – venku zima, sychravo, vlezlo. Kde jinde si prohřát kosti, než v sauně
  • Můžete se tam seznámit – ve společné sauně můžete potkat i někoho zajímavého. A kdo ví, třeba vás pozve i na rande
  • Zažijete saunový rituál

Saunový rituál

Už na začátku jsme uvedli, že k úspěšnému saunování je potřeba provádět jej správně. S tím vám pomůže saunový mistr, který vede rituál trvající zhruba 15 minut. Jde o zážitek, při kterém se provoní sauna éterickými oleji, jako kulisa může být puštěná hudba a mistr následně ovívá parními nárazy za pomocí ručníku své hosty. Pomůže to nejen k větší pohodě, ale má to i zdravotní bonusy.

Autor

Mezi můj největší koníček, který mi zabírá většinu času, patří psaní článků. Ale protože je potřeba i trochu žít mimo domov věnuji se 4x týdně sportovním aktivitám. O víkendu ráda odpočívám u kreativního tvoření a vymýšlím ruční dekorace.

Komentáře k článku