Poznejte příznaky neštovic u dětí a možnosti léčby

0

V dětském věku se často vyskytuje onemocnění zvané plané neštovice. To je způsobováno viry a je infekční, přičemž se šíří velmi snadno. Nejčastěji touto nemocí trpí děti v předškolním a školním věku, ovšem postihnout může i dospělé.

Projevy neštovic

Od doby, kdy virus pronikne do těla, většinou uplynou zhruba dva až tři týdny, než se projeví příznaky. Zpočátku mohou být příznaky nespecifické. Dítě mívá zvýšenou teplotu, rýmu, bolest hlavy a cítit se celkově slabé. Poté se na těle objevují drobné skvrny červené barvy, později se pak vytváří puchýřky. Místo může být zpočátku pouze pár dní svědivé, až poté vznikají malé puchýře naplněné tekutinou. Vyskytovat se mohou po celém těle, nejčastěji jsou však na trupu. Puchýřky se tvoří po dobu až šesti dní, takže zatímco některé už zasychají, ostatní mohou teprve vznikat.

Vhodná léčba

Vzhledem k tomu, že původcem tohoto onemocnění jsou viry, není vhodné podávat antibiotika. Nejdůležitější je zamezit zanícení puchýřků. To je však složité, jelikož jsou velmi svědivé. Při rozškrábání se pak do nich může dostat infekce a poté vznikají v postižených místech jizvy. Je důležité puchýře vysušit, k čemuž se používá tekutý pudr. Dále je pak dobré podávat také antihistaminika, které omezí svědění. Díky tomu se tak dítě bude cítit lépe bez nutnosti se neustále škrábat. Případně se podávají také léky ke snížení vysoké teploty.

Jak neštovice překonat?

Ačkoliv toto onemocnění není zvlášť nebezpečné, pro děti je velmi nepříjemné vzhledem k svědění puchýřů. Proto je důležité udržovat pohodlí a počkat, než neštovice přejdou. Zaměřte se proto hlavně na nošení pohodlného oblečení, které kůži nebude dráždit. Není vhodné se koupat, mnohem vhodnější je rychlá sprcha, po které následuje velmi opatrné sušení ručníkem. Myslet byste měli také na čistotu rukou, aby při škrábání nedošlo k zanícení puchýřů.

Neštovice dokáží být pořádně nepříjemné, ovšem v dětském věku je jejich průběh značně mírnější. Výhodou je, že po prodělání této nemoci už člověk získává imunitu po zbytek života. Neštovice většinou nevyžadují odbornou léčbu lékaře.

Zdroj foto: www.pixabay.com

Autor

Komentáře k článku