Osvědčené triky proti pálení žáhy. Který z nich si vyberete vy?

0

Příznaky pálení žáhy mohou být způsobeny několika různými faktory. Jedná se o značně nepříjemný stav, důležité je zde proto najít vhodné rychlé řešení. Co vám od této nepříjemnosti nejlépe pomůže?

Jak vzniká pálení žáhy?

Nepříjemná palčivá bolest vzniká kvůli tomu, že natrávená potrava se žaludečními kyselinami se navrací do jícnu. Nejčastější příčinou bývá dietetická chyba, způsobit to však může více věcí, například stres či nedostatečný pohyb. Jestliže vás pálení žáhy trápí často, je nutné tento problém urychleně řešit, dlouhodobé působení kyselin na sliznici jícnu totiž může způsobit vředy či dokonce nádory.

Čemu se vyhnout?

Jestliže chcete tomuto nepříjemnému stavu předejít, pak je důležité myslet na pár zásad. Obecně se dá říci, že pomůže jíst po menších porcích. Ublížit by vám mohly také citrusy, rajčata či papriky, ale také některé druhy džusů a limonád. Je vhodné omezit také sladká a tučná jídla, čerstvé pečivo a kynuté potraviny, žaludek může podráždit také káva či alkohol.

Účinná pomoc

Nejjednodušším řešením je návštěva lékárny, kde vám doporučí vhodné léky na snížení kyselosti žaludečního prostředí. Pro své skvělé účinky je známým řešením také jedlá soda, stačí rozmíchat lžičku prášku ve vodě a vypít, pomůže utlumit akutní příznaky. Stejnou službu může udělat také citronová šťáva či ocet rozmíchaný ve vodě.

Dalším užitečným pomocníkem je zázvor, ze kterého si můžete připravit například čaj. Blahodárné zklidňující účinky přináší také aloe vera nebo fenykl, který podporuje správnou funkci žaludku. Podrážděný jícen můžete zklidnit také pomocí medu, který účinně regeneruje sliznice.

Pálení žáhy je častým problémem, mnohdy nemusí značit žádný vážnější problém. Při akutních stavech vyzkoušejte některé ze zmíněných rad, jestliže by vás však problém trápil chronicky, je důležitá návštěva lékaře.

Zdroj foto: freepik.com

Autor

Komentáře k článku