Menopauza a sex: Jak získat zpět sebevědomí v období změn?

0

Menopauza je zcela přirozenou součástí života, ovšem rozhodně to neznamená, že tím končí sexuální život. Je však třeba připravit se na určité změny a dokázat tak udržet kontrolu nad svým sexuálním životem.

Vaginální suchost

Menopauza je provázena řadou symptomů, které dovedou být značně nepříjemné. Jedním z nich je právě vaginální suchost. Ta postihuje ženy v jakémkoliv věku, ovšem právě při menopauze to bývá nejčastěji. Dochází k ní kvůli snížení hladiny estrogenu, následně pak vznikají vaginální změny.

Proto je při sexu důležitá lubrikace. Pro řešení tohoto problému je dobré avokádo či makadamový olej, jelikož se složením podobají proteinům běžně se vyskytujícím ve vaginálních sekretech. Pomoci vám mohou také speciální krémy či medikace.

Menopauza a snížené libido

Snížení libida postihuje ženy i muže, přičemž způsobeno může být stresem, únavou, či třeba problémy ve vztahu. V menopauze může být spouštěčem mnoho věcí – snížení estrogenu, problémy s dosažením orgasmu či třeba tloustnutí, což na sebevědomí nepřidává. Nechuť k sexu je v tomto období normální, ovšem nemusíte rovnou zanevřít na sex. Důležitá je však komunikace s partnerem a snaha najít to, co vám bude příjemné.

Ztráta sebevědomí

Kromě toho, že je menopauza provázena řadou tělesných změn, je třeba myslet i na ty psychické. Často se ohlížíme na určité standardy krásy, zatímco při stárnutí máme pocit, že nám krása uniká. Je však důležité se nenechat strhnout negativními myšlenkami a snažit se zaměřit na to dobré.

Nabrat ztracené svědomí je velmi složitý proces, nikoliv však nemožný. Pečujte o sebe, dopřejte si to nejlepší, a hlavně milujte samu sebe takovou, jaká jste. Nikdo z nás totiž nemládne, byla by proto škoda ochudit se o skvělé zážitky, právě třeba v sexu.

Menopauza je pro ženské tělo náročným procesem, se kterým je složité se vyrovnat. Určitě to však stojí za to, jelikož tím radost ze života rozhodně nekončí.

Zdroj foto: www.pixabay.com

Autor

Komentáře k článku