Kdy začít s čajem pro miminka a který je ten nejvhodnější?

0

V určitém období miminka je potřeba přejít na klasický pitný režim, vedle čisté vody se nabízí také možnost čajů pro kojence a batolata. Kdy je vhodné zařadit čaj a další nápoje, a které druhy jsou ty nejlepší?

Na každém internetovém fóru najdete různé názory, od kdy je vhodné dítěti přidávat vedle mléka a vody také ostatní dětské nápoje. Pokud se ale poradíte s vaší pediatričkou nebo například laktační poradkyní, určitě se dozvíte veškeré důležité informace.

Kdy začít s dětskými čaji?

Podle porodních asistentek a laktačních poradkyň je nejvhodnější kombinací plné kojení do půl roku dítěte, poté k mateřskému mléku přidat i první příkrmy. Do té doby není vhodné dítěti podávat vedle mléka žádnou čistou vodu ani čaj či jiné dětské nápoje. Pokud totiž vedle kojení dáváte dítěti také jiné nápoje, může přijít útlum hladu a následně menší přísun živin.

Pokud vaše ratolest již přijímá první příkrmy, je na čase začít podávat i čistou vodu nebo dětský čaj. V této době začíná být pitný režim vedle kojení tou nejlepší možností, jak uhasit dětskou žízeň, zejména při letních a horkých dnech se bude hodit.

A kdy vyměnit vodu za čaj?

Jestliže se dítě naučilo pít čistou vodu a jídelníček vedle kojení začíná být pravidelný, můžete začít s každodenní rutinou a společnou snídaní. Právě při snídani je nejvhodnější teplý a dobrý čaj z dětské řady. Čaj neslaďte, vedle čisté vody bude čaj chutnat vašemu dítěti bez příkras.

Dětský čaj se vám ale bude hodit i během dne, nejen při snídani. Vhodnou volbou je teplý a dobrý čajík také po delší procházce v chladném počasí nebo v případě, kdy vaše dítě sužuje nemoc.

Jaký čaj je nejvhodnější?

Pokud se podíváte do regálu s nabídkou dětských nápojů, pak v oddělení s čaji najdete mnoho druhů i forem. Mnoho značek nabízí zejména granulované čaje, které jsou nejjednodušší na přípravu, rozmíchání ve vodě netrvá ani minutu a můžete ihned podávat k uhašení žízně. Takové druhy však bývají často zbytečně moc slazené cukrem, což vašemu dítku rozhodně neprospívá. Než takový čaj koupíte, podívejte se nejdříve na složení a zejména pak na množství cukru.

Nejlepší volbou jsou potom ty klasické sáčkové nebo sypané čaje. U nich totiž přesně víte, co čaj skutečně obsahuje. Sypané čaje jsou složené výhradně z bylin, některé byliny jsou prospěšné například pro dětské trávení. Stoprocentně však víte, že tato forma čaje je určitě přes chemických prvků a umělých sladiv.

Bylinkové dětské čaje

Pokud chcete vedle klasického pitného režimu vašemu dítěti dopřát i kus zdraví do bříška, pak zvolte speciální bylinkové čaje pro kojence. Ty jsou totiž ve svém složení tak dokonalé, aby zbytečně nezatěžovaly dětské trávení. Nejčastějším druhem, který se pro děti nabízí, je heřmánkový čaj. Ten má vedle pozitivního vlivu na zažívání také zklidňující účinky. Proto se také doporučuje před spaním pro klidný a pohodový spánek. Naše babičky již v heřmánkovém čaji děti také koupaly, vedle zklidňujících účinků jsou dobrým přírodním lékem na záněty nebo dětské vyrážky.

Fenykl při problémech se zažíváním

Trápí vaše miminko potíže s trávením a zažíváním? Trpí často na nadýmání nebo bolesti bříška? Pak vám dětský lékař nejspíš jako první doporučí fenyklový čaj. Fenykl si dokáže přirozeně poradit s dobrou funkcí zažívání a uvolnění křečí. Navíc je tato bylina mírně nasládlá, a proto dětem často i chutná.

Jestliže se rozhodnete pro komplexnější čajovou směs z bylin, nejspíš v ní najdete vedle fenyklu a heřmánku nebo anýz a mateřídoušku. Rozhodně nepřipravujte čajové směsi pro vaše dítě sami, některé bylinky totiž nejsou pro malé děti vhodné.

Pozor na teplotu a sílu

Vždy po uvaření čaje nechte nápoj dostatečně vychladnout, dětský čaj se může podávat i úplně studený. Při louhování dodržte maximální dobu a tu nikdy nepřekračujte, mohlo by dojít k příliš silnému koncentrátu, který by mohl dítěti ublížit. Pokud vaše dítě odmítá čaj, zkuste jej lehce sladit medem.

Zdroj foto: www.freepik.com

Autor

Komentáře k článku