Kdy jste nejvice plodná?

0

Přesto, že dnes máme k dispozici mnohé druhy antikoncepce, ne každá žena může nebo chce využívat některé z antikoncepčních možností. Kromě hormonální zda nehormonální antikoncepce se můžeme při plánování těhotenství řídit i signály našeho vlastního těla. Stačí vědět rozeznat, kdy jste nejvíce plodná.

Příznaky

Možná jste si všimli sama na sobě, že přibližně uprostřed cyklu , tedy v době ovulace , se u vás objevují určité příznaky . Nejčastěji jde o zvýšený výskyt poševního hlenu a u mnoho žen se objevuje i zvýšená chuť na sex v tomto období . Pokud si žena měří i bazální teplotu ( teplota měřená každý den ve stejném čase , nejlépe hned po probuzení v ústech, pochvě nebo v konečníku ) , i tento údaj může pomoci odhalit plodné dny . Stručně řečeno , před ovulací se teplota drží na nižší úrovni kolem 36,5 ° C a po ovulaci o pár desetin stupně vystoupí . Plodné dny jsou zpravidla pět dní před vzestupem teploty a pak první tři dny se zvýšenou teplotou. Ostatní dny až do menstruace jsou neplodné . Pro ty , kterým se nechce zabývat zjišťováním všech signálů těla, může být pomůckou ovulační test , který se používá podobně jako těhotenský test , nebo testery , které zjišťují plodnost rozborem slin .

Pomůcka

Pokud chcete používat metodu neplodných dní jen jako doplněk k jiné antikoncepci, je to jistě dobrá „pojistka“. Jinak je tato metoda samotná spíše využívaná ženami a páry, které by případné selhání nepovažovali za nějakou katastrofu. Naopak, pokud miminko už chcete, pak vám tato metoda může výrazně pomoci, protože budete vědět, kdy je největší šance na početí.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay

Autor

Komentáře k článku