Jóga aneb jak si zajistit skvělý spánek

0

Jóga je prastará praxe, která kombinuje meditativní pohyby, fyzické cvičení, protahování, dýchání a pozornost. Je velmi oblíbená díky široké škále zdravotních výhod, včetně kvalitnějšího spánku. Protože se jedná o relaxační a regenerační cvičení, je skvělým způsobem, jak si odpočinout a zapomenout na náročný den.

Existuje hned několik důvodů, proč může jóga váš spánek zlepšit. Mezi ty hlavní důvody patří:

Uvědomění si dýchání

Dýchání je nezbytnou součástí jógy, takže pravidelné cvičení vám může pomoci lépe si uvědomit, jak dýcháte a jak dýchání ovlivňuje vaši mysl a tělo. Zejména dýchání hluboké může pomoci uvolnit se, díky čemuž se spánek zlepší.

Všímavost

Jóga může být také užitečná z hlediska všímavého přístupu k této fyzické aktivitě. Právě všímavost, která zahrnuje zaměření pozornosti na přítomnost a její uvědomění si, zvyšuje hladiny melatoninu v těle, což je hormon, který přispívá k lepšímu spánku.

Fyzická aktivita

Je obecně známo, že pravidelné cvičení jógy, ale také jakákoliv jiná pravidelná fyzická aktivita je pro kvalitní spánek naprosto nezbytná. A i když byste se měla intenzivní fyzické aktivitě ve večerních hodinách vyhýbat, jemná jóga spánek narušovat nebude a ve skutečnosti ho jen podpoří.

Nejlepší typy jógy, které můžete dělat před spaním

Restorativní jóga

Tento typ jógy vybízí tělo k odpočinku v pózách, které trvají i několik minut. Cílem je zajistit hlubokou relaxaci a brániční dýchání.

Nidra jóga

Nidra jóga nebo také známá jako jógový spánek se provádí vleže a využívá řízenou relaxaci k tomu, aby se stáhla ze smyslů a klesla do hlubokého stavu relaxace při zachování plného vědomí.

Hatha jóga

Tento typ jógy je zaměřen na různé tělesné pozice, známé jako ásany. Obvykle se cvičí v pomalejším tempu a využívá hluboké dýchání, protahování a kontrolované pohyby.

Abyste kvalitnější spánek podpořila co nejvíce, nastavte si svou večerní rutinu, do které zařadíte hned několik zklidňujících pozic.

Zdroj foto: www.pixabay.com

Autor

Komentáře k článku