Jaké příčiny způsobují bolesti jater?

0

Jestliže se u vás projeví bolest dutiny břišní, většinou bývá nespecifická, a tak jen stěží říct, jaký problém vás aktuálně trápí. Existuje několik možností, který orgán vás může trápit. Játra jsou umístěna v horní pravé části břicha, jestliže tedy pociťujete bolest v této oblasti, může to být způsobeno jaterními obtížemi.

Kdy játra bolí?

Receptory, které vnímají bolest, jsou umístěny v pouzdře jater, který je pokrývá. Většinou jestliže tedy dojde k bolestivosti, pouzdro je napínáno, což znamená zduření a zvětšení jater. Jedná se o tupou neurčitou bolest, která se vyskytuje v pravém horním kvadrantu, tedy těsně pod žeberním obloukem. Nabízí se několik onemocnění, která by mohla toto onemocnění způsobovat. Může se jednat o žloutenku, tukové onemocnění jater, absces, toxické poškození, cirhózu či dokonce nádor.

Doplňující příznaky

Zpravidla jsou příznaky onemocnění jater doplňovány i dalšími náležitostmi, které mohou podezření o problémech s játry potvrdit. S určením diagnózy může pomoci například:

  • zežloutnutí kůže či očního bělma,
  • nadměrné pocení,
  • ztráta chuti k jídlu,
  • úbytek na váze,
  • nadýmání,
  • nevolnost
  • zvracení.

Objevit se může také tmavá barva moči, u mužů zvětšování varlat, zvýšená tělesná teplota či také bolest kloubů.

Když to nejsou játra

Vzhledem k tomu, že v břišní dutině je velké množství orgánů, bolest v této oblasti je velmi nespecifická, a tak se nemusí jednat o onemocnění jater, ačkoliv by se vám to tak mohlo zdát. Většinou jsou samozřejmě související bolesti způsobeny problémy s orgány blízkými játrům, může se však jednat i o jiný druh bolesti. Bolest v pravé horní částí břicha může způsobovat také gastritida neboli zánět žaludku, žlučníkové kameny, zápal plic, který se usadil v dolní části pravé plíce, zánět slinivky břišní nebo dokonce ascites, což je označení pro výskyt tekutiny v dutině břišní.

Při bolesti břicha není radno dlouho čekat a snažit se o diagnózu samostatně, může totiž jít o vážný zdravotní problém a při jakékoliv intenzivní dlouhodobé nemoci je důležité nechat se prohlédnout specialistou.

Zdroj foto: pixabay.com

Autor

Komentáře k článku