Jaké materiály oblečení je nejlepší nosit v horkých letních dnech?

0

V horkých letních dnech jsme všichni rádi, že jsme rádi. Nepečte se zbytečně v neprodyšných umělých materiálech. Sáhněte raději po těch, které jsou pohodné, a ještě navíc dokážou navodit pocit chladu.

Poslední dobou je léto opravdu parné. Teploměry ukazují běžně hodnoty nad 30 °C. V těchto dnech toužíme pouze po zchlazení v bazénu či po horách zmrzliny. Takto bohužel nejde fungovat neustále. Po jakých materiálech však sahat v parných letních dnech?

Které materiály jsou v létě nejlepší?

Veškeré umělé materiál jako je polyester, polyamid nebo nylon jsou tabu. Sahejte výhradně po přírodních materiálech. Přirozeně jsou termoregulační. Co to znamená? Přizpůsobí se teplotě vašeho těla. Navozují pocit chladu létě, naopak zahřejí v zimních měsících. Kousky oblečení tak využijete po celý rok.

Len

Jedná se jenu z nejlepších voleb, jakou můžete udělat. V posledních letech zažívá vzestup. Populární jsou hlavně lněné kalhoty či kraťasy. Textilie se vyrábí z rostliny s názvem len setý. Oblíbený je nejen pro své termoregulační vlastnosti ale také pro přirozené odpuzování skvrn. Při praní na minimální teploty zůstává oblečení jako nové. Nemusíte se bát ani nepříjemného zápachu při pocení. Len je přirozeně antibakteriální. V porovnání s bavlnou se jedná o méně savý materiál. Je velice vzdušný a velmi rychle schne.

Hedvábí

Hedvábné povlečení či spodní prádlo je již mezi lidmi zajetá klasika. Obléci si na sebe lehké hedvábné šaty v horkém letním dni je trefa do černého. Výborně odvádí vlhkost a na kůži působí chladivým dojmem. Jedná se látku, s kterou bylo obchodováni již v dávné historii. Pravé hedvábí je vyráběno díky larvám motýla bource morušového. Mezi typické charakteristické vlastnosti textilie patří lesk, hladkost, vysoká odolnost a jemnost. Díky poslednímu zmíněnému látka vyžaduje speciální šetrné zacházení.

Seersucker

Že vám název nic neříká? Materiál však zajisté znáte. Jedná se o krepovou textilii využívanou především na povlečení, dětské hadrové pleny či oblečení pro děti. Své místo si však dobývají i v šatnících dospělých. Seersucker je bavlněná látka, která se ovšem vyrábí rozdílným způsobem než typická nám známá bavlna. Speciální tkaní dává látce typický zvrásnělý vzhled. Pomačkaný povrch má technologický význam – umožňuje lepší proudění vzduchu.

Lyocell

Někdy také nazývaný Tencel. Polosyntetická varianta viskózy vyráběná z celulózových vláken. V praxi bývá častou náhradou a sekundárním materiálem k bavlně, lnu či hedvábí.  Mají velmi podobné, až zaměnitelné vlastnosti. Vybírat máte přeci pouze z přírodních materiálů. Vlastnostmi lyocellu je vysoká prodyšnost a termoregulace.

Konopí

Textilie, která prozatím příliš popularity nepobrala. Je využívána především v malých a ručně vyráběných dílnách oblečení. Vlastnostmi je velice dobře srovnatelný se lnem. S bavlnou tvoří ideálního parťáka pro pohodlné a funkční oblečení na léto. Tak jako ostatní výše zmíněné látky je termoregulační. Zvláštnost konopí je, že dokáže zadržovat tekutiny, aniž by bylo na dotek vlhké. Textilie je vyráběna z rostliny Cannabis Sativa.

Bavlna

Nejrozšířenější a nejznámější materiál. Přírodní a kvalitní materiál ideální do každého počasí. Bavlněné oblečení je velmi vhodné do horkých letních dnů, protože je velmi savá, tekutinu odpařuje postupně. Opět je termoregulační. Sahejte spíše po lehkých a světlých materiálech. Tmavé odstíny přitahují sluneční paprsky což v létě rozhodně nechceme. Bavlna se skvěle kombinuje s ostatními materiály, i s těmi syntetickými. Vybírejte tedy vždy oblečení s cedulkou 100% bavlna.   

Je pouze na vás, který z materiálů vám nejvíce padne do oka. Věř mi, že s žádným výše zmíněným nešlápnete vedle. Už žádné zbytečné pocení s umělých a neprodyšných materiálech.

Zdroj foto: www.freepik.com

Autor

Komentáře k článku