Jaká je správná technika běhu?

0

Běhání je velmi oblíbeným sportem, jeho výhodou je relativní jednoduchost oproti ostatním sportům. I přesto je ale důležité naučit se běhat správně, aby byl pro vás tato aktivita byla přínosem.

Kvalitní vybavení

Vzhledem k tomu, že běh může být poměrně velikou zátěží pro vaše klouby a kosti, je důležité zaměřit se již v začátku na vhodnou výbavu, abyste si spíše neublížili. Nejzákladnější jsou kvalitní běžecké boty, které poskytnou dostatečné odpružení a oporu. Rozhodně se zde vyplatí investice do pořádných běžeckých bot, které vás ochrání před případnou hrozbou nepříjemných bolestí a zprotivení sportu. Oblečení pak již není tak významné, hodí se však funkční materiály, které vám budou příjemné, v zimě pak myslete na metodu vrstvení.

Protahování

Ještě, než se na běh vůbec vrhnete, nesmíte zapomenout na dostatečné protažení a přípravu těla, především kloubů, na následnou zátěž. Nejčastěji jsou problémem kolena, může dojít ke zkrácení či zatuhnutí šlach a svalů, které koleno drží, a to pak vede k bolesti. Zejména v chladném období je podstatné se pořádně rozehřát, aby vazy nezatuhly. Hlavně to do začátku nepřehánějte s náročností tréninku, tělo si na zátěž musí postupně zvyknout.

Správná technika

Dostat se z jednoho místa na druhé pomocí běhu jistě zvládne každý, problémem by však při pravidelném opakování mohlo být nesprávné provedení, které by mohlo vést k problémům. Aspektů, které kvalitu běhu ovlivňují, je mnoho. Nejdůležitější je zaměřit se na správné držení celého těla, příliš se nezaklánět, hlavu držet vzpřímeně. Nabízí se více způsobů došlapu, proto záleží na vás, který si vyberete, všechny by však měli být lehké, abyste omezili prudké nárazy na klouby. Myslete také na správnou práci rukou, která vás v běhu podpoří. Správná technika se vám odmění zdravým tělem a klouby a vyhnete se tak možným zraněním.

Díky těmto zásadám se při běhu vyhnete hrozícím nepříjemným zkušenostem a stane se tak pro vás oblíbenou kratochvílí či pravidelným sportem.

Zdroj foto: pixabay.com

Autor

Komentáře k článku