Jak zachránit vztah

0

Stává se, že i na první dojem bezchybné a spokojené vztahy procházejí složitými obdobími. Hádky a krize se nevyhnou nikomu a je to zcela běžné. Co však dělat, když cítíme, jak se nám to, co léta budujeme, hroutí? Je možné patovou situaci prolomit a vzájemnou lásku zachránit?

Příčina

Předně je důležité zjistit, co je přesně to, co tento stav způsobuje či postupně způsobilo. Nechce se vám domů a raději zůstáváte v práci déle, abyste se vyhnula svému partnerovi? Víte, že vás opět čeká konverzace, která nikam nevede? Jenže ignorovat pocity a problémy situaci moc neulehčuje – ba právě naopak.

Kvalitní vztah je především týmová práce a práce na sobě a svých pocitech. Mnohdy je příčina zakopána daleko v minulosti a nejsme si toho vědomi. Proto si momentální stav odůvodňujeme tím, co nám právě vyhovuje. Není jiné cesty, pokud je vašim přáním vztah zachránit, než si s partnerem otevřeně promluvit o svých pocitech i obavách.

Ztráta vášně – nuda

Pokud je problémem vašeho vztahu ztráta vášně, stereotyp a nuda, pamatujte, že i to má řešení a rozhodně snadnější, než to řešit nevěrou a jiným románkem či dobrodružstvím, které nám do žil na krátký čas vžene novou krev, ale na dlouhou dobu způsobí problémy. Pokud se k vám do vztahu vkradla nuda, věřte, že se tak děje všude a ani nový románek toho časem nebude ušetřen.

Opět nezbývá nic jiného, než si s partnerem otevřeně promluvit a společně vymyslet řešení. Dovolená, erotické hry, společné masáže, překvapení, domluvit se, že se pokusíte do vašeho vztahu tím, co vám vyhovuje a chybí vnést vzrušení.

Co vůbec chcete?

Víte vůbec, co přesně chcete? Anebo vám jen momentální situace nevyhovuje? Zamyslete se a přemýšlejte, proč jste se do sebe zamilovali? Jaké má váš partner dobré a špatné vlastnosti. Nikdo není bez chyby! Jde jen o to, zda jsme ochotni a schopni milovat člověka i s jeho vadami. Má váš partner více kladných než záporných vlastností? Myslíte si, že na vás někde čeká princ na bílém koni a vytvoříte ideální pár bez krizí? Chcete neustále začínat znovu? Udělejte si takovou osobní inventuru.

Odpočiňte si od sebe

Od věci není, když se nebudete vůbec do ničeho nutit, stanovíte si pravidla a zkusíte žít klidně i v oddělených ložnicích, případně odděleně bydlet s tím, že si samozřejmě nebudete dělat, co chcete jeden jak druhý v oblasti sexu. To by totiž situaci asi vyřešilo razantním způsobem a každý inteligentní člověk ví, že se nový vztah nestaví na troskách starého.

Dejte si prostě od sebe jen pauzu a uvědomte si, zda vám po čase partner chybí či je život bez něj lepší. Někdy tento stav může trvat i několik měsíců. Někdo oddělené bydlení zavrhuje, jiný zase ne. Klíčové je však zůstat v neustálém kontaktu a pravidelně se potkávat – třeba na příjemné večeři dvakrát do týdne. Zajít si do kina, povídat si u sklenky vína. Pokud se k sobě vrátíte, nebude to jako dřív, ale může to být i lepší. I takto je možné vztah zachránit – dáte partnerovi křídla a otevřete klec. Když se vrátí, patří k vám už zřejmě napořád. Nebo se také může stát, že se tím urychlí nevyhnutelné…Někdy je lépe zůstat dobří přátelé, než hádaví, naštvaní, negativní a zhrzení milenci.

Autor

Mezi můj největší koníček, který mi zabírá většinu času, patří psaní článků. Ale protože je potřeba i trochu žít mimo domov věnuji se 4x týdně sportovním aktivitám. O víkendu ráda odpočívám u kreativního tvoření a vymýšlím ruční dekorace.

Komentáře k článku