Jak zachránit manželství

0

Lze zachránit manželství, kde se dva lidé žijící vedle sebe obviňují, urážejí a ani jeden nemá chuť začít znovu? Na to se universální odpověď najít nedá, každý jí v sobě musí objevit sám. Předně než si odpovíte, přemýšlejte, zda je to jen lenost podniknout kroky ke společné práci (ano společné), protože pokud jeden chce a druhý ne, nikam to nevede.

Jak zachránit manželství

Umíte si život bez partnera představit? Jste ochotni přijmout fakt, že si po čase najde jinou partnerku/ra? Ptejte se a najdete odpověď. Pokud je váš partner chorobný žárlivec, alkoholik, tyran, nenapravitelný lenoch, pak nemá pravděpodobně smysl přemýšlet nad záchranou manželství. Jestliže je u vás vše v pořádku a vloudil se vám do vztahu jen stereotyp, určitě má smysl bojovat a zachránit manželství, které se den za dnem – kousek po kousku rozpadá. Vztah je celoživotní dílo a potřebuje dva páry rukou.

Projevte lásku vůči sobě

Možná to zní divně, ale věřte, že to dává smysl. Jak můžeme chtít po druhých lidech, aby nás měli rádi, když se nedokážeme milovat my sami, takoví, jací jsme. Předně musíme pocítit úctu sami k sobě, než jí budeme vyžadovat od ostatních.

Přijměte pochod času

Svět se neustále mění a my s ním. Náš partner už není mladíček, do kterého jsme se zamilovali. A vy už nejste ta dívenka. S přibývajícími léty měníme priority a názory, což je pochopitelné. Nikdo není lepší učitel než život sám. Ale uvnitř nás jsme zůstali stejní – mění se jen fyzická stránka a přístup k životu. Nesnažte se měnit jeden druhého.

Pokud zjistíte, že skutečně nechcete být se svým partnerem, postavte se k tomu čelem. Není ničí povinnost setrvat s vámi do své smrti. A není vhodné držet u sebe osobu za každou cenu – jednostranná láska není nikdy opětována. Budete hluboké zklamání prožívat den co den, což je horší než přetrpět rozchod. Někdy stačí, když si dva lidé jen od sebe odpočinou a přijdou na to, zda si chybí či nikoliv. Cítíte-li alespoň malou jiskru – bojujte o svůj vztah, jako lvi.

Objevujte v partnerovi nejlepší JÁ

Místo toho, abyste se soustředili na chyby, zkuste vidět pozitiva. Jste-li zaměřeni pouze na špatné věci, budete je vidět nakonec všude. Zaměříte-li však pozornost na silné stránky, pochopíte, že každý má své plusy a mínusy. Možná byste vyměnili partnera za 30% spokojenosti, které vám chybí do sta za nynějších 70%.

Přijměte odpovědnost za své emoce

Váš partner/ka není povinen činit vás spokojenými. Stejně tak vás nemůže dělat nespokojenými. To vy sami určujete svou náladu a pocity spokojenosti. Vaše nálada se pak odrazí i na vašem vztahu.

Autor

Mezi můj největší koníček, který mi zabírá většinu času, patří psaní článků. Ale protože je potřeba i trochu žít mimo domov věnuji se 4x týdně sportovním aktivitám. O víkendu ráda odpočívám u kreativního tvoření a vymýšlím ruční dekorace.

Komentáře k článku